Tradiční kulturu přivezli do Litomyšle nejen samotní Japonci, ale také Češi, kteří dlouhodobě studovali v Japonsku a mají na typické japonské disciplíny jakýsi „výuční list“.

Dny japonské kultury se do města vrátily po třech letech. Tentokrát měla akce benefiční charakter. Výtěžek pošle město na pomoc lidem, které postihlo ničivé zemětřesení. „Litomyšl nám ukázala, že je s námi v dobrém i ve zlém. Japonská vláda financuje obnovu toho, co lidé potřebují k přežití. Na kulturní nadstavbu je obtížné sehnat peníze. Jde i o ozdravné pobyty pro děti a právě tady může litomyšlská sbírka pomoci,“ sdělil Robin Shoen Heřman z Česko–japonské společnosti. Pomoc Litomyšlanů ocenila rovněž bubenice Keiko Ičikava, která v Čechách žije už pět let. „Jsem vděčná, že Česká republika, tak vzdálená země, na nás myslí. Moje rodina žije v Tokiu a je v pořádku. Přesto je pro nás psychicky těžké přemýšlet o tom, co bude dále. Nevylučuji, že se vrátím domů, ale nyní hledám způsob, jak pomoci Japonsku z Čech,“ řekla Keiko Ičikava.

Podle Robina Heřmana nastalo v Japonsku jedno z nejtěžších období. „V momentě, kdy lidé čelí bezprostředně ohrožení, se semknou a zmobilizují rezervy. Nyní jsou ale ve fázi únavy a prožívají posttraumatické šoky,“ přiblížil situaci v zemi vycházejícího slunce Robin Shoen Heřman. A právě proto je pro Japonce důležitá i akce v Litomyšli. „Jsme s nimi nejen ve chvíli, kdy se bortí domy, ale i když jsou ohrožena lidská srdce,“ dodal Heřman.
Sbírka na podporu Japonska v Litomyšli pokračuje. Kasičky najdete na různých místech a akcích po celém městě.