Celý den jenom přesnídávky


Patnáctiměsíční Jakub Svoboda z Poličky trpí alergií na vejce a navíc má nařízenou bezlepkovou dietu. Začátkem května onemocněl zažívacími problémy a lékaři doporučili jeho hospitalizaci. „Mysleli jsme si, že nemocnice počítá s dětmi, jako je náš syn. Ale omyl. Pečivo mu nebyli schopni zajistit žádné. Řekli nám, abychom si je donesli z domova. Ke snídani a svačině dostával přesnídávku, k obědu mixované brambory s dušenou mrkví a k večeři zase přesnídávku,“ popisuje zkušenosti s nemocnicí ve Svitavách maminka Romana Svobodová.
Malý Kuba dostal po přesnídávkách kopřivku. Zdravotní sestřičky se snažily dítěti zajistit lepší stravu, ale marně. „Lékařka naordinovala Jakubovi Svobodovi bezlepkovou a bezvaječnou dietu, kterou jsme také nahlásili dietním sestrám. Ty poté komunikovaly s maminkou pacienta. Uznáváme, že i přes okamžité zajištění bezlepkové stravy dietní sestrou, došlo k opomenutí a strava neodpovídala zcela dietnímu omezení,“ uvedla Markéta Nemšovská, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči ve svitavské nemocnici. Vedení nemocnice slibuje, že se budou intenzivně zabývat způsobem hlášení zvláštních diet, aby nedocházelo k problémům.

Omlouváme se!


Rodiče malého Kuby jsou přístupem zdravotnického personálu šokováni. „Syn během hospitalizace zhubnul. V nemocnici si za pobyt platíme nemalé peníze, ale jídlo si sháníme sami. Příště už do Svitavské nemocnice nepojedeme, ale sestřičky na dětském oddělení se chovaly skvěle,“ dodává Svobodová.
Vedení nemocnice se rodině omlouvá. „Dieta je bezesporu součástí léčby. Naší snahou je, aby námi podávaná strava byla v souladu se stravovacími omezeními. Tímto se omlouváme rodině za nedopatření během hospitalizace jejich dítěte,“ sděluje Marie Lásková, manažerka kvality nemocnice ve Svitavách.

Stop obilovinám


V litomyšlské nemocnici vaří bezlepkovou dietu běžně pro pacienty i cizí strávníky. Lidé zvenčí zaplatí za oběd bez lepku asi šedesát korun. Lidé s bezlepkovou dietou nesmí jíst potraviny s obsahem pšenice, žita, ječmenu a ovsu. Naopak jim odborníci doporučují rýži, kukuřici, pohanku, mléčné výrobky, luštěniny nebo zeleninu a ovoce.

Poděkování

Dobrý den, dnes jsem si koupila Svitavský deník a zjistila, že je tam článek o nás.
Potěšilo mě, že Svitavská nemocnice se nám omlouvá, a doufáme, že to napraví a budou lépe připraveni na děti s bezlepkovou dietou.
Také jsem byla dosti překvapena, že v Litomyšli je to běžné. Měli by se od nich učit.
Děkuji Vám, že jste se našim problémem zabývali a dali ho do novin.
Přeji krásný den a moc děkuji.

S pozdravem Romana Svobodová

Omluva nemocnice

Dítě Svoboda Jakub bylo přijato na dětské oddělení 2.5. v 11.30 hodin. Dieta dítěte byla ordinována lékařkou bezlepková a bezvaječná, která byla nahlášena dietním sestrám. Vzhledem k dietnímu omezení a věku chlapečka paní Svobodové, telefonicky komunikovala s matkou dietní sestra, která si velice váží vstřícného přístupu maminky dítěte, která velice ochotně spolupracovala s našimi zdravotníky na uspokojení potřeb malého Jakuba. Vzhledem k věku dítěte a dietě, byla tato spolupráce s výhodou pro malého pacienta. Uznáváme, že i přes okamžité zajištění bezlepkové stravy dietní sestrou, došlo k opomenutí a strava neodpovídala zcela dietnímu omezení. Jistě se budeme zabývat řešním způsobu hlášení zvláštních diet a dodatků tak, aby tento systém umožňoval dokonalý způsob hlášení . Dieta je bezesporu součástí léčby a naší snahou je, aby námi podávaná strava byla v souladu s dietou a jinými požadavky na stravu. Tímto se omlouváme za nedopatření a přejeme rodině Svobodových hodně zdraví.

Bc. Nemšovská Markéta, náměstek OP a Lásková Marie, manažer kvality.