Křišťálové relikviáře svaté Zdislavy vznikly v Pačinkově sklárně v Kunraticích u Cvikova hned dva. Jeden předali čeští biskupové minulý týden při soukromé audienci ve Vatikánu papeži Františkovi, druhý relikviář se po posvěcení papežem vrátil zpět do Čech. Poprvé ho lidé spatří na zlatou adventní neděli v Litomyšli. „Půjde o mimořádnou příležitost, protože relikviář bude k vidění vůbec poprvé. Je to krásná křišťálová práce. Lidé si ho budou moci v piaristickém chrámu prohlédnout po celý den,“ uvedl litomyšlský místostarosta Radomil Kašpar.

Skláři v Kunraticích u Cvikova vyrobili unikátní křišťálovou schránku s ostatkem světice a patronky Libereckého kraje sv. Zdislavy. Veřejnost mohla relikviář spatřit na začátku října při bohoslužbě, kterou v Křišťálovém chrámu v Kunraticích sloužil papežský nuncius Charles Daniel Balvo. Skleněná plastika byla ale tehdy skrytá pod závojem, takže její plnou podobu lidé neviděli. „Čeští skláři se s maximální pokorou, úctou a respektem k odkazu svaté Zdislavy pokusili vytvořit objekt, který v sobě nese poselství dobra, pochopení, péče, empatie a lásky,“ sdělil manažer sklárny David Sobotka.

Kantoři oslavili 50 let na scéně.
Kantoři oslavili 50 let na scéně. ,,Budem zpívat dál," říkají

Schránka má podobu monstrance, která ve svém středu nese drobnou kůstku světice Zdislavy. Relikviář je vyrobený z čirého hutně tvarovaného skla, Jiří Pačinek se svým týmem na něm pracoval asi dva týdny. Stejný čas pak díly strávily v dílně rytce Arno Čančíka, který patří ke špičce ve svém oboru. Ten relikviář ozdobil jemnými rytinami. Žádné jiné zdobení nebo zlacení schránka nemá.

Jiří Pačinek už letos vystavoval v Litomyšli svá díla v hotelu Aplaus a v zámecké zahradě, kde byl mimo jiné velký skleněný strom. Cenným relikviářem ale spolupráce Pačinka a Litomyšle nekončí. V piaristickém chrámu zpestří advent skleněný betlém, který Jiří Pačinek začal se skláři vyrábět loni. „Betlém představuje českou zasněženou krajinu se svatou rodinou a dalšími biblickými postavami,“ přiblížila Aneta Fišerová z hotelu Aplaus. Kromě toho sklář vyrobil speciálně pro Litomyšl Jezulátko. „Při jedné z návštěv zavítal do piaristického chrámu, kde se mu zalíbilo naše Jezulátko. Slíbil, že ho na Vánoce vyrobí jako dar pro Litomyšl,“ dodal Radomil Kašpar. Jezulátko se v chrámu na zámeckém návrší objeví v neděli 19. prosince a zůstane tady už natrvalo.