V sobotu 18. listopadu 1989 měl v Dolním Újezdu koncertní vystoupení tehdy již 79letý Eduard Haken, přes pokročilý věk v té době stále ještě aktivní sólista opery Národního divadla. Vyprodaný sál zdejší sokolovny vyslechl v první části koncertu, který si pan Haken jako obyčejně sám uváděl, známé písně a operní árie.

Po krátké přestávce pak nejprve oznámil publiku, že zásadně nesouhlasí s tím, co se den předtím v Praze na Národní třídě večer odehrálo. Na nechápavé pohledy obecenstva řekl zhruba toto: „Vy ale vlastně o tom masakru nic nevíte, v dnešních novinách ještě být nic nesmělo. Ale to se jistě všechno v pondělí dozvíte. Druhou část dnešního vystoupení berte jako můj protest proti tomu, co se včera poblíž naší Zlaté kapličky stalo“.

Zpíval pak výhradně vlastenecky laděný repertoár. Dvořákovo Largo z Novosvětské, upravené pro bas s textem „Vlasti má milená“. Dále proroctví Zachariáše z Verdiho Nabucca. Píseň „Kde domov můj“ z Tylovy Fidlovačky, která se, jak známo, stala základem pro naši hymnu. Když viděl, že diváci vstávají, řekl nám: „Seďte přátelé, nebudu zpívat hymnu, na to zde nemám právo. Zazpívám píseň slepého Mareše z Fidlovačky“.

Vrcholem večera byla árie z opery Stanislava Sudy U Božích muk, kterou zpíval takřka tajně po celé republice a kvůli níž byl několikrát i na „koberečku“ u ministra kultury Klusáka. Závěrečná sloka skladby totiž zní: „Dlouho, dlouho, milé děti, osud bude týrat nás. Duši, krev nám budou sáti, až Bůh křivdu v dobro zvrátí. A všem drábům, krutým drábům, zlomí vaz!“

Haken zpíval na Smetanově Litomyšli naposledy v roce 1981 vodníka v Rusalce a pak ho už vedení divadla do Litomyšle neobsazovalo. Orgány zjistily, že mimo vystoupení na festivalu zpívá zdarma v kostelech okolních obcí. S Litomyšlí se rozloučil v roce 1992, kdy přednesl kompletní cyklus Biblických písní Antonína Dvořáka. V kostele Povýšení sv. Kříže, jak jinak. Eduard Haken, který byl sólistou Národního divadla přesně padesát let (1941-1991). Zemřel 12. ledna 1996 ve svých šestaomsdesáti letech. V březnu příštího roku si připomeneme sté výročí jeho narození.

Zděněk Vandas