Až do pozdních nočních hodin na návštěvníky čeká netradiční program. Muzejní noc se tentokrát ponese v duchu řemesel.
„Součástí muzejní noci bude vernisáž výstavy k 125. výročí narození svitavského řezbáře Aloise Petruse. Na výstavě kromě jiného poprvé představíme bohatě vyřezávanou jídelnu, kterou se nám podařilo zakoupit do sbírek v loňském roce," uvedla Blanka Čuhelová, ředitelka svitavského muzea. Jedná se o jedinečný nábytek bohatě zdobený řezbou, příborník a skleník, stůl s židlemi, ale také velké zrcadlo či stojací hodiny.   Návštěvníci však uvidí i malovaný nábytek, který řezbář vyrobil pro své dcery.

Ti, kteří se rozhodnou, strávit sobotní večer v muzeu, si prohlédnou také řemeslné dílny. „Budou si moci dílny nejen prohlédnout, ale také si něco vyrobit. Odborní lektoři budou všem k dispozici, takže si lidé jednotlivá řemesla vyzkouší,"  popisovala program ředitelka. Na muzejní noc přijdou řemeslníci v plné sestavě, takže nebude chybět kovář František Bečka, řezbář Jiří Kosina, sklář Vladimír Gracias,  ani kamenice Víťa Morávková.

Aby toho nebylo málo a zájemci se z řemesel mohli něco přiučit, součástí muzejní noci je i dvoudenní řezbářský workshop, který začíná už v pátek. V řemeslných dílnách na muzejní zahradě se sejdou  předem přihlášení žáci ve věku od jedenácti do patnácti let. „V sobotu pak ukážeme výrobky, které v tomto workshopu vytvoří," sdělila Blanka Čuhelová.

Muzejníci představí veřejnosti další součást muzejních animací. „Na zahradě slavnostně otevřeme aktivity pro děti, které budou vycházet z regionální historie. Poprvé děti vyzkouší pódium, na kterém si postaví domy svitavského náměstí. Nebudou chybět ani herní prvky, jako jsou pexeso, motanice," vysvětlila ředitelka. I když jsou to věci na hraní, Blanka Čuhelová  věří, že se při tom děti dozvědí i něco o historii Svitav.

Program je na sobotu připravený také v Ottendorferově domě. Členové Docela malého divadla Radky Obloukové se se zájemci vydají na dvě tajuplné prohlídky. „Vrátí návštěvníky do doby přesně před sto lety,"  potvrdila ředitelka. Co se tam bude dít? To je překvapení.

Kdo se bojí, ten si může alespoň všechny stálé muzejní expozice prohlédnout. Až do dvaadvaceti hodin budou přístupné a samozřejmě zdarma.