Rozvodněná řeka znamená pro Cerekvické největší nebezpečí. Největší záplava postihla vesnici s osmi sty obyvateli před deseti lety a další vloni. „Poškodila nám čistírnu odpadních vod, školku, stadion a několik domů. Proto nyní připravujeme studii a požádáme o dotaci z ministerstva zemědělství na vybudování protipovodňových opatření na Loučné,“ vysvětluje starosta Milan Šalda. Náklady na výstavbu dosahují asi pětačtyřiceti milionů korun.

Starosta ví, že jakmile se přižene velká voda, technika nic nezmůže. Dobrovolní hasiči jsou ovšem na likvidaci následků potop připraveni. „Mají cisternu, avii a také plovoucí čerpadla,“ dodává Šalda.

Bahno na hřišti

Mezi nejvíce postižené lokality v obci patřil sportovní areál, který zcela zmizel pod vodou. Následky tu napravují členové tělovýchovné jednoty Slavoj dodnes. „Voda se na hřišti držela celý týden a zničila fotbalové hřiště, dráhu a další vybavení. Když opadla, zůstalo tu skoro třicet centimetrů bahna a štěrku,“ vzpomíná Jiří Huráň, člen Slavoje, který se stará o obnovu areálu.

Zatímco v posledních letech lidé znají Cerekvici díky velké vodě, málokdo ví, že tu dříve stával prosperující cukrovar. Dnes se v objektu nachází výrobce náhradních dílů na autobusy. Vesnice leží mezi dvěma historickými městy Litomyšlí a Vysokým Mýtem. Cerekvičtí berou tuto pozici jako výhodu. Najdou totiž dobré zaměstnání a školy proděti.