Moderní kostel byl zkolaudován a otevřen pro veřejnost na podzim roku 2010. Tehdy nikoho asi nenapadlo, že se tady nebude dát dýchat, pokud bude kostel plný lidí. „Hlavně v létě to bylo při setkáních náročné, pokud byl kostel plný lidí. Někdy jsem musela jít na chvíli ven,“ říká Eva z Litomyšle.

NOVÁ STAVBA
Po osmi letech tak musí církev investovat do výstavby vzduchotechniky. Objekt se skryje za kostelem ve svahu. „Zvenčí přibude směrem do svahu technická budova velikostí podobná garáži. Bude skryta za kostelem a přihrnuta tak, aby zase na svahu mohly být růže. Uvidí to jen ten, kdo zajde za kostel. Upravený vzduch, respektive vzduch k úpravě, půjde pod zemí a vstoupí zadem do budovy opět pod zemí. Takže budou vidět pouze zemní práce,“ přibližuje plány Kvasnička.

OPTICKY VĚTŠÍ SÁL
Přímo v sále kostela přibude pod okny parapet. Jeho linie podtrhne perspektivu kostela, tedy sál se opticky zvětší. „V něm bude veden upravený vzduch až dopředu, dýzami bude foukat ke stropu a ředit tak vydýchaný vzduch. V létě bude chlazen, aby nebylo v kostele příliš horko. Parapet bude obložený stejnou dýhou jako všechny obklady uvnitř kostela. Všechny úpravy řešíme s autorem kostela architektem Zdeňkem Fránkem a jeho ateliérem,“ dodal kazatel Kvasnička. Vyjádření architekta Zdeňka Fránka se Deníku nepodařilo získat.

Sál kostela je koncipovaný pro sto až sto dvacet lidí. Při přednáškách a také při pohřbech se ovšem běžně stává, že je kapacita vrchovatě naplněna.

Větrání otevřenými okny v Novém kostele v Litomyšli ale velmi ruší, protože provoz na pětatřicítce je opravdu velký. Rozpočet na stavbu vzduchotechniky není zatím podle kazatele známý. „Může se stát, že vynaložíme další miliony korun. Samozřejmě nemáme ještě rozpočet přesně stanovený, protože probíhají projekční práce,“ uzavírá Kvasnička.

Ještě v letošním roce začnou u kostela výkopové práce. Věřící doufají, že už příští rok na jaře nebo v létě se jim bude v kostele lépe dýchat.

Moderní Nový kostel Církve bratrské v Litomyšli je postavený podle návrhu architekta Zdeňka Fránka. Slavnostně požehnán byl v prosinci roku 2010.