Osobní auta s podivnými značkami Asprina, Artima a Kaliva se objevila na konci prosince minulého roku v Litomyšli. Policie je odstavila přímo na frekventovaném průtahu městem u sokolovny a při výjezdu směrem na Vysoké Mýto poblíž rybářství.

„Budou tady stát ještě dlouho? Při výjezdu z rybářství brání auto výhledu. Ať je nechají odtáhnout,“ rozčiloval se ještě v pátek šofér dodávky Karel Novotný. Jeho přání bylo téměř vyslyšeno. Na čelních sklech se dokonce objevily posměvačné vzkazy narážející na nevhodné parkování. Auta jsou pryč, ale odjela normálně bez odtahové služby.

Posměvačné vzkazy na nevhodně odstavených autech členů sekty 'pravých' SlovanůPosměvačné vzkazy na nevhodně odstavených autech členů sekty 'pravých' SlovanůZdroj: internet

„Policisté po ukončení šetření oznámili dvě řidičky ve věku 35 a 59 let k projednání přestupků správnímu orgánu Městského úřadu v Litomyšli. Z vozidel jsme odstranili blokovací zařízení, neboť pominuly důvody pro jejich zajištění,“ sdělila policejní mluvčí Andrea Muzikantová.

Psali jsme:

Policie odstavila v Litomyšli na silnici I/35 auta sekty "pravých" Slovanů.
Artima z Gána Sepata. Sekta odmítá korporát, policie jí auta zajistila botičkami

Správnímu řízení neunikne ani řidič třetího vozu. „Ve třetím případě jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Následným šetřením jsme totiž zjistili, že 52letý řidič má zákaz řízení motorových vozidel. Policisté v tomto případě uvolnili zajištěné vozidlo, protože zanikla odpovědnost řidiče za přestupek z důvodu vedeného trestního řízení,“ vysvětlila Muzikantová.

Posměvačné vzkazy na nevhodně odstavených autech členů sekty 'pravých' SlovanůPosměvačné vzkazy na nevhodně odstavených autech členů sekty 'pravých' SlovanůZdroj: internet

Auta policisté zastavili při běžné silniční kontrole 25. a 28. prosince. Řidiči se navíc policistům prokázali neplatnými „doklady“. „Neuvedli svoji skutečnou totožnost, proto byli předvedeni na místní oddělení policie. Kolegové pojali podezření, že by se mohli řidiči vyhýbat projednání přestupků, proto všem uložili kauce ve výši deset tisíc korun,“ doplnila Muzikantová.

Neuvěřitelná řidička jak z jiného světa.
My jsme Čahínas, praví Slované, a odmítáme korporát. Řidička šokovala policisty

Vozidla patří členům sekty Slovanský národ Gána Sepata – Čahínas. Jde o uskupení podivínů, kteří neuznávají existenci našeho státu a označují ho za korporaci. Správnímu řízení se však v Česku nevyhnou.

„Odboru dopravy byly doručeny dva případy oznámení o spáchání přestupku, které se pojí k těmto vozidlům a které odbor aktuálně řeší,“ uvedla mluvčí litomyšlské radnice Petra Jiráňová. Doba řešení těchto přestupků se podle odboru dopravy špatně odhaduje, někdy trvá měsíc, ale v případě odvolání se může výrazně protáhnout. Za jízdu s autem bez platných registračních značek hrozí pokuta pět až deset tisíc korun a zákaz činnosti na půl roku až rok.