Rizikem může být nedostatečný přísun tekutin a přehřátí. Pitný režim dodržují i na porodním sále.

Přímé slunce a tropická vedra nesvědčí nikomu. Podle lékařů by se měl každý člověk vyhnout fyzické zátěži, dodržovat pitný režim a ochlazovat se. Pro těhotné ženy by nedostatek tekutin znamenal riziko.

Nastávající maminky nemusí mít strach, že by z horka předčasně porodily. Větším rizikem je pro ně nedostatečné doplňování tekutin a přehřátí.

Hlavně tekutiny

„V tomto neobvykle parném počasí platí pro všechny obecná opatření. Předejít úpalu, úžehu a dodržovat pitný režim. Pro těhotné ženy to platí dvojnásob,“ upozornil Petr Zakopal, primář gynekologicko porodnického oddělení Svitavské nemocnice. To znamená, že musí vypít alespoň dva až tři litry tekutin. Nejlepší je studená, neperlivá, ne ledová voda, čaje nebo džusy. „Tím, že by ženy dostatečně nepily, se vystavují riziku zánětu žil,“ pokračoval Petr Zakopal.

Nastávající maminky se shodují, že vysoké teploty a dusno je pro ně nepříjemné. „Horké počasí mi dělá špatně, jsem více unavená. Máme ještě dvouletou dcerku, nemůžeme téměř chodit ven. Ochlazuji se hlavně melounem a studeným pitím,“ řekla Veronika z Vendolí.

Opatrné musí být budoucí maminky také na slunce. „Nedoporučuji, aby se opalovaly. Pobyt ve stínu s dostatečnou hydratací ano, ale přímé slunce, především v době od jedenácti do patnácti hodin, ne. Organismus se nesmí přehřát,“ zdůraznil primář svitavské porodnice. Vhodná je také sprcha. Většina maminek se slunečním paprskům nevystavuje. Jitka Burešová potvrdila, že opalování rozhodně nevyhledává. „Je mi horko, potím se, navíc mi otékají nohy, špatně se mi dýchá a jsem unavená. Ani v paneláku se vzduch téměř nepohne. Ven chodím, jen když opravdu musím. Vedro mne nutí pořád pít. Jediné, co mi v mém stavu vyhovuje, je plavání v bazénu. Chodím brzy ráno, než začne pařák,“ uvedla Jitka.

Pít musí všichni

Také během porodu mohou maminky pít. „Umožňujeme rodičkám dodržování pitného režimu i za porodu. Ty, které do porodnice přicházejí, by si s sebou měly nějaké pití donést. Na oddělení máme sice k dispozici čaj, ale ne každá ho pije,“ podotkl Petr Zakopal. Na doplňování tekutin nesmí zapomínat také partneři, kteří přichází s rodičkami. Petr Zakopal vzpomíná, že v porodnici zkolaboval tatínek. Neměl tolik sil. Bylo to ale jen proto, že celý den nejedl a také vůbec nepil.

Co vy na to? Jak snášíte horko?

Zuzana Havlíková, 25 let, servírka, Svitavy

Vedro je příšerné, je únavné. Běhám pořád po place. Stále doplňuji tekutiny, ale vůbec to nezvládám.

Vlastislav Pernes, 58 let, dělník, Svitavy

Nesnáším horko. Mám angínu pektoris, tak se musím šetřit. Spíše se zdržuji doma. Nejlepší jsou teploty do 25°C.