Vytvořil kolem sebe partu nadšených spolužáků, vypůjčili si kameru a od té doby žáci pravidelně připravují zprávy a reportáže ze školy, rozhovory s významnými osobnostmi školy i zábavné pořady „Žádný učený z nebe nespadl". Vše  zveřejňují na webu školy (www.litomysl.cz/2zs v sekci školní televize).

Zcela právem byl tento školní televizní štáb vybrán na celostátní setkání školních televizí. To pod patronací České televize již potřetí zorganizovalo Gymnázium Příbram. Ze setkání jsme připravili malou reportáž.

Je pátek 19. října, ještě je noc, ale to už s těžkými kufry přichází na nádraží skupina šesti žáků – Barbora Horáčková, Kateřina Sádovská, Marek Šulc, Jan Bárta, Daniel Ondráček a Dominik Kalivoda. Společně se svými učiteli,   paní ředitelkou Miroslavou Jirečkovou a Vladimírem Šauerem, nastupují do vlaku. V cílové stanici vyhledají budovu gymnázia, odloží zavazadla a ve společenském sále se zájmem čekají na prvního hosta – sportovního komentátora Roberta Zárubu.

Ten po krátkém seznámení odpovídá na mnoho jejich otázek, baví je svými zážitky a prozrazuje své trapasy před kamerou.

S menším zpožděním přichází mezi devět školních televizních štábů a studenty gymnázia i veřejnost generální ředitel České televize Petr Dvořák. Omlouvá svůj pozdní příchod a pro zajímavost čte z telefonního diáře svoji dvoudenní pracovní náplň. Den by měl mít alespoň čtyřicet hodin, aby to všechno stihl.

Všichni si váží toho, že si ve svém přeplněném programu našel čas na setkání s nimi. S maximálním soustředěním poslouchají jeho vyprávění, ve kterém se dozvídají, že je nadšený z nového loga České televize, že má v ředitelně velký panel s několika obrazovkami, kde v úrovni očí jsou všechny programy České televize, nad nimi i pod nimi příslušné programy konkurence, že se připravuje spuštění dětského kanálu České televize, že pan ředitel nejraději sleduje ČT 24… Trpělivě odpovídá také na dotazy.

Po skončení besedy  generální ředitel Petr Dvořák ochotně poskytuje rozhovor všem žákovským televizím, jako by byly ty nejprestižnější televizní  společnosti.

Po krátké přestávce ředitel slavnostně zahajuje setkání školních televizních štábů slovy: „Je správné seznamovat se s televizí už od dětství a nejen tím, že se na ni dívám, ale že se snažím i pochopit, jak funguje a jak vyrábí své pořady." Pak všechny školní televize postupně představují celému shromáždění svoje promovidea. Podle ohlasu patří video Dvojky 2 TV mezi nejlepší. Můžete se na něj podívat na webu školy.

Po skončení prezentace jednotlivých škol následují další besedy a setkání s populárními osobnostmi České televize, s moderátorkou počasí Taťánou Míkovou, Danielem Takáčem, jehož můžete vidět většinou v pořadu HydePark, zprávařkou Barborou Černoškovou, Miroslavem Vaňurou a mnoha dalšími. Bylo překvapující, jak skromní a vstřícní lidé to jsou. Ochotně se fotili, podepisovali se, poskytovali rozhovory do školních televizí. Je obdivuhodné, že si při jejich nabitém pracovním programu našli čas na mladé „začínající tvůrce".

Po celou dobu televizního workshopu byl pro všechny otevřen nejmodernější přenosový vůz se čtyřmi kamerami. S tím vším se mohli nejen seznámit, ale sami si všechny funkce vyzkoušet v simulovaných přenosech. Úplná senzace!

„Stali jsme se kameramany, režiséry, stříhači, moderátory, editory! Snímáme besedy ve společenském sále, střídáme kamery, měníme záběry – detail střídá celek, švenujeme, zaostřujeme. Dále snímáme hudební vystoupení a nakonec rozmísťujeme kamery na školním hřišti a „vysíláme" komentovaný přímý přenos s titulky, měníme skóre, zařazujeme reklamy, zkrátka vysíláme jako profíci. To je zážitek," nadšeně sdělují děti. Všichni najednou vědí, jaké by si chtěli zvolit životní povolání.

Po krásném dvoudenním soustředění mezi televizními pracovníky přichází čas loučení. Balí kufry, odcházejí na nádraží a odjíždějí z Příbrami. Unavení, nevyspalí, ale plni dojmů, nezapomenutelných zážitků a velkých plánů. Naštěstí mají plnou kameru reportáží a rozhovorů, které co nejdříve zpracují a umístí na webové  stránky.

Do rytmu kolejnic zní závěrečná fanfára na počest všech, kteří toto nádherné a poučné setkání připravili. Stmívá se, končí další nádherný den.

Dvojka 2 TV jela na setkání školních televizních štábů jako nejméně vybavená parta. Rodinnou kameru  půjčila  ředitelka Miroslava Jirečková, ze školy mají jen stativ a mikrofon. Ale to, co několikrát zaznělo na tomto setkání, jim dodává optimismu: „Nezáleží na vašem vybavení. I s obyčejnou kamerou se dají udělat špičkové pořady. Nejcennější je vaše nadšení, vaše ideály, nápady a chuť udělat co nejlepší dokument!"

„Pro naše děti, které s televizí teprve začínají, to byly nesmírně inspirativní dva dny. Odjížděli jsme plni nezapomenutelných zážitků, doslova nabiti energií a chutí do práce. Celou cestu domů děti plánovaly, do čeho se pustí, co všechno by mohly uskutečnit. Díky tomuto projektu s názvem Jak se dělá televize děti prožily okamžiky, na které nikdy nezapomenou, ať už se budou dále věnovat televizní tvorbě nebo půjdou zcela jinou cestou," dodala ředitelka Miroslava  Jirečková.   Vladimír Šauer