„Hlavně mě těší, že se zajímají o to, jak udělat okliku okolo města, tedy obchvat. Je to pro nás důležité, ne-li nejdůležitější," uvedl dvaasemdesátiletý Svitavan Gerhard Haupt.

O obchvatu se mluví už od dob starosty Brýdla či Koukala. Léta se však věci nehnuly z místa, zásluhu na zlepšení stavu má i současná radniční garnitura vládnoucí už druhé období. Průtahy podle všeho nastávají i v souvislosti s nedořešenou výstavbou R35, na níž budoucí obchvat naváže. Nyní se prodlužovala platnost územního rozhodnutí. Došlo navíc k úpravám obchvatu. „U některých z nich jsme o ně jako město žádali my. Především kvůli oboustrannému vjezdu a výjezdu z průmyslové zóny, což je důležité pro nás i investory," upřesňuje místostarosta Svitav Pavel Čížek.

Pracuje se už na dokončení dokumentace pro stavební povolení. Chystají se také jednání na další výkup pozemků, menší část ploch už je vykoupená. „Pokud bude naplněný harmonogram na rok 2017 a nevzniknou problémy, tato akce by mohla být zahájená," míní Čížek.

„Posunulo se to dál, ale nemůžu říct, že jsme za tu dobu nejblíž jeho vybudování. Kdyby se neměla celostátní politická konstelace a pokračovalo se v jednáních z roku 2008 a 2009, mohli jsme být ještě dál," dodal Čížek. Po novém by se tedy mohlo jezdit až v roce 2019, kdy už však současná politická reprezentace ve Svitavách bude už rok na konci svého nynějšího mandátu. Doprava ve městě přitom začíná být neúnosná a nespokojení jsou se stavem i Svitavané, kteří by si představovali rychlejší jednání.

Jednosměrka

Patrně nejvíc to pocítili v posledních letech obyvatelé Lačnova, kteří stále bojují za vybudování chodníku v této městské části a zklidnění dopravy. Od 1. září, téměř rok po volbách, přece jen přišla první zásadní změna, která má přinést menší hluk, vyšší bezpečnost a nižší objem transitní dopravy. Jde o zjednosměrnění Lačnova pro kamiony.

„To je velké ulehčení. Je to významný pokrok, s kamiony to bylo tolik let u silnice strašné," netají Zdena Machová, obyvatelka Lačnova.
Právě zjednosměrnění Lačnova je nejspíš hlavním výstupem několikaměsíčních jednání přímo s obyvateli, kteří chodili pravidelně i na zastupitelstva, radnice dokonce uspořádala kulatý stůl. „Někdo to může vníma t tak, že si to vydobyli Lačnováci. Na druhou stranu jsme garantovali, že bezpečnost v této části města je naší prioritou," míní místostarosta Čížek.

Hlavním řešením, které by mohlo všechno změnit, je výstavba chodníku o délce zhruba čtyř kilometrů. „Byl bych rád, kdyby stavební povolení bylo vyřízené do konce tohoto roku, abychom mohli žádat o případné dotace, což by ulehčilo komplexní výstavbu chodníku," vysvětluje Pavel Čížek.

„Ale zklidnit tady situaci může jedině obchvat. To je priorita. Dopravu nezměníme, a to je otázka i osobních automobilů. Nemůžeme si myslet, že to chodník dořeší. Sever a jih pak bude odkloněn," dodal místostarosta.

Nový investor

Vrcholní představitelé města navíc slibovali, že pomohou zlepšit zaměstnanost ve Svitavách na úroveň podobnou v jiných městech. To je momentálně i podle místních velký problém, protože řada z nich musí za výdělkem cestovat do jiných měst, ve Svitavách příliš atraktivních pracovních příležitostí nenalézají.

Změnit to má podnik INA, který přijme stovky nových pracovníků a už v příštím roce by mohla lanškrounská firma začít působit ve Svitavách. „Firma už nabírá pracovníky a řeší s nimi různé potřeby. Nebude to tak dlouho. Každý týden máme intenzivní jednání o technických náležitostech. Navíc se na to nabalí další pracovní místa, protože INA bude vyhledávat další služby," upřesnil Čížek. Vedení města si také předsevzalo zatraktivnění zóny, na přírůstek větších investorů však zatím nejsou pozemky.

Vraťte život na náměstí, žádají lidéSvitavy – Náměstí nežije a nic se s tím nedělá. To už řadu let Svitavané vytýkají radnici a žádají změnu stavu.
Vždyť svitavské náměstí překypovalo životem v minulých desetiletích, ale poslední léta je ovšem ve velkém útlumu. Už dávno jsou pryč časy, kdy se o víkendech do centra vydávali celé rodiny na nákupy, za zábavou i pohodlným posezením v kavárně.
„Ještě si pamatuji, jak to tu před třiceti lety pořádně žilo. Slavia byla otevřená, Městský dvůr fungoval. Vadí mi, že v sobotu a v neděli je náměstí tak mrtvé. Není tu nic. Odpoledne v pět tu málo projde. A hodně mi to říkají i přátelé, kteří přijedou na návštěvu," uvedla Zdena Machová.

Souhlasí s ní také Miluše Cupalová: „Je to děs. Chtělo by to, aby na náměstí vzniklo víc cukráren a kaváren. Co tu máte teď – jen jednu. S tím souvisí také podpora živnostníků a drobných podnikatelů a ta patrně není tak dobrá." Radnice se zaklíná i tím, že by mohlo pomoci znovuotevření hotelu Slavia, do něhož už měsíce pumpuje peníze Pardubický pivovar. „Věřím, že provozovna ve Slavii pomůže. Lidé to tu mají zažité z minulosti a myslíme, že tento záměr bude mít svůj . Zase tu bude ubytování, předzahrádka a myslíme, že to zase přivábí nějaké lidi na náměstí," tvrdí místostarosta Pavel Čížek. Podle něj je potíž také v tom, že na náměstí není jako v jiných městech úřad, který by do centra lákal obyvatele a přivábil by je také za službami, které nabízejí drobní živnostníci.

Problém tkví podle Čížka také v kupní síle obyvatelstva. „Není taková, aby se tu vytvářely služby takového charakteru jako v jiných městech. Peníze na to tady lidé asi momentálně nemají. Pokud se nezíská nový investor a zaměstnavatel, tak se život na náměstí horko těžko rozhýbe," myslí si. Svitavská radnice má podle všeho plán jak z krize na náměstí ven. Jedná s vlastníky domů a nechalo zpracovat také marketingovou studii pojednávající o využití kapacit náměstí.

„Jednáme také s developerskou firmou, která by nám pomohla s tím, jak zatraktivnit náměstí i za pomoci dalších možných služeb i řetězců," uzavřel Čížek. Bude potom z centra jeden obří hypermarket? (bs)

Koho máme na radnici?

Složení rady a zastupitelstva:

starosta
David Šimek (Sdružení pro město Svitavy)

místostarosta
Pavel Čížek (ODS a Nezávislí)

členové rady
Jaroslav Kytýr – ANO 2011
Pavel Havíř – ČSSD
Ondřej Komůrka – Sdružení pro město Svitavy
Radoslav Fikejz – Sdružení pro město Svitavy
Marcela Sezemská – Sdružení pro město Svitavy

zastupitelé
Milan Báča – Sdružení pro město Svitavy
Harald Čadílek – ODS a Nezávislí
Blanka Čuhelová – Sdružení pro město Svitavy
Monika Čuhelová – Sdružení pro město Svitavy
Jaroslav Dvořák – Sdružení pro město Svitavy
Blanka Homolová – Křesťansko-demokratická unie – Česká strana lidová
Lenka Jurenová – ANO 2011
Lidmila Kružíková – KSČM
Jan Malý – Sdružení pro město Svitavy
Petr Němec – KSČM
Antonín Pavelka – Naše Svitavy
Vítězslav Podivínský – ČSSD
Miroslav Sedlák – Naše Svitavy
Petr Sezemský – ANO 2011
Věra Stichová – Sdružení pro město Svitavy
Iva Štrychová – Křesťansko-demokratická unie – Česká strana lidová
Libuše Vévodová – Naše Svitavy
Miloš Vízdal – ČSSD
Libor Zelinka – KSČM

Výsledky komunálních voleb 
v roce 2014:
Sdružení pro město Svitavy: (35,87%) – deset mandátů
ČSSD: (11,98%) – tři mandáty
Naše Svitavy: (10,99%) – tři mandáty
ANO 2011 (10,79%) – tři mandáty
KSČM: (10,71%) – tři mandáty
ODS a Nezávislí: (8,51%) – dva mandáty
KDU-ČSL: (7,05%) – dva mandáty
Pravá volba pro Svitavy + TOP 09: (2,89%) – bez mandátu
 Úsvit přímé demokracie: (1,58%) – bez mandátu

Volební účast: 37,95 %
Počet odevzdaných obálek: 5 228
Počet platných hlasů: 122 265