Před rokem se současný starosta Radomil Kašpar nechal slyšet, že „Litomyšl by se příští čtyři roky měla zaměřit na opravy svého majetku v hodnotě 2,5 miliardy korun. Dosud město dávalo na jeho obnovu dva až tři miliony korun ročně. Částka by se měla až ztrojnásobit."

Po roce je jisté, že dělníci měli v Litomyšli hodně práce. Významnou událostí, která s prohlášením starosty souvisí, byla rekonstrukce podchodu mezi Billou a Albertem a s ní spojené dopravní komplikace. Ačkoliv rekonstrukce o prázdninách způsobila vrásky řadě řidičů na trase Litomyšl – Svitavy, tak se dá hovořit o tom, že celá akce nakonec byla velkým úspěchem místní radnice.

Hlavní část nákladů totiž uhradí Ředitelství silnic a dálnic, město z vlastní kasy zaplatí pouze dílčí úpravy, například osvětlení. Uzavírka silnice skončila v srpnu o dva týdny dříve oproti původnímu plánu.

Mohlo za to nasazení více dělníků a delší pracovní doba. S touto událostí souvisí také předcházející úprava přechodu u místní světelné křižovatky. Bezpečnostní ostrůvky lidé důkladně otestovali při skoro čtyřměsíční uzavírce podchodu pro pěší.

Lidem se (ne)líbí

Velkým tématem bylo také dokončení projektu revitalizace zámeckého návrší. To se po několika letech a stovkách milionů korun letos v létě dostalo do finální části. Radnice se dohodla s piaristy na pravidlech užívání jejich majetku a přeměna této lokality si vysloužila uznání i u odborné komise v soutěži Stavba roku 2015 v Pardubickém kraji. U místních občanů výsledek vzbudil nadšení i skepsi.

„Chodím se tu občas procházet. Přijde mi to tady hezké, co jsem slyšel, tak se to líbí i turistům. Je tedy pěkný kontrast, máme tu moderní budovu i staré památky," řekl místní obyvatel Tomáš Dvořák. Najdou se však i tací, kteří nejsou lokalitou nadšení.

„Mě se to tady líbilo mnohem víc předtím. Je velká chyba, že se pokácely kaštany. Nelíbí se mi ani ten skleněný barák," zhodnotila návrší a přístavek piaristické koleje důchodkyně Anna Pokorná.

Návrší se nelíbí ani některým členům zastupitelstva. „Revitalizace připravila zámecké návrší o jeho starobylost, zeleň a jako korunu mu nasadila předražené a nepěkné laminátové prvky, jako lavičky a korýtka," sdělil Radek Pulkrábek z Patriot – SNK.

Návrší prý ožilo

Jak své působení za jeden rok vidí vedení města? A co říkají na zámecké návrší oni? „Je těžké po jednom roce začít hodnotit, co se povedlo a co ne. Řada projektů nám dobíhala ještě z předchozího volebního období, další se teprve rozjíždějí. Velkou radost ale máme z dokončení revitalizace zámeckého návrší, na které se opět vrací život a podařilo se zde rozjet i programy jako Škola na zámku, Dětský program nebo Andělé na návrší," říkají shodně starosta Radomil Kašpar a místostarosta Michal Kortyš.

Posledně zmíněný se vyjádřil i k další důležité akci, jež spěje ke svému konci, a na níž poslední měsíce pracovali. „Po letech se konečně připravují k prodeji stavební pozemky Na Prokopu," řekl místostarosta. Město je prodá za cenu 1190 korun za metr, ale pokud lidé stihnout budovu postavit a zkolaudovat do čtyř let, tak jim vrátí zálohu, která činí 350 korun na jeden metr. V případě, že se o pozemky přihlásí více zájemců, rozhodne o budoucím majiteli losování.

Cena i tento způsob výběru se nelíbila některým zástupcům opozice. Ti měli jiné nápady. „Město se zbavuje majetku. V mém návrhu je obálková metoda s nejvyšší cenou," řekl na mimořádném jednání Miroslav Nádvorník z TOP 09.

Do středu zájmu se dostalo i Smetanovo náměstí. O jeho rozvoj má pečovat pracovní skupina Naše náměstí. Ta má zjistit jeho současný stav, třeba to, kolik lidí zde pracuje. Jejich hlavním cílem však je zabránit případnému vylidnění náměstí. Toho se totiž na místní radnici velice obávají.

Shání peníze na zdravotnictví

Před volbami se řešilo také zdravotnictví. Obzvláště kvůli tomu, že Litomyšlská nemocnice musela v roce 2013 zavřít dětské oddělení a porodnici.

Rok po volbách je patrné, že se radnice snaží regionální zdravotnictví podpořit. Už vloni vznikl speciální fond, do kterého město vložilo jeden milion korun. V současné době se snaží sehnat sponzory. „Posláním fondu je zvýšit dostupnost a kvalitu zdravotní péče pro všechny občany zajišťované privátními poskytovateli, Litomyšlskou nemocnicí, výjezdového stanoviště rychlé lékařské pomoci a charitní ošetřovatelskou službou," vysvětlil v srpnu starosta Litomyšle Radomil Kašpar.

Sponzoři mají také přesně vidět, kam jejich finance půjdou. „Nadační fond pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska je transparentní. Každý přispěvatel ví, co konkrétního je z jeho peněz financované," ujistila případné zájemce Jana Bisová, tisková mluvčí města. Zlepšení situace ve zdravotnictví vidí i opozice.

„Jsem spokojený s tím, že oproti předchozím obdobím již vedení kraje přestalo okrajovat salámovou metodou školství a zdravotnictví v Litomyšli, zásluhu na tom má koalice i opozice," prohlásil Radek Pulkrábek z Patriot – SNK.

Zdražila voda

Jedním z témat, které vzbudilo velký zájem veřejnosti, bylo zdražení vody. Lidé totiž od července platí za metr krychlový 63,86 korun, což je o 4,60 korun více než předtím.

Zvýšení má pokrýt náklady na druhou etapu rekonstrukce čističky odpadních vod v Nedošíně. První část město financuje z úvěru 48 milionů korun. Kvůli tomu se zvedla ceny vody už v roce 2013. Zisky z tohoto zdražení mají být použité pouze k financování úvěru.

V okolních městech jsou ceny ještě vyšší, výjimkou je Česká Třebová. „Velmi bych si přál, aby do konce našeho funkčního období nedošlo k dalšímu zdražení, myslím si, že to je velice reálné," uvedl ke zdražení starosta Radomil Kašpar.

Koho máme na radnici?

Složení rady a zastupitelstva:

Starosta
Radomil Kašpar (KDU-ČSL)

Místostarosta
Michal Kortyš (ODS)

Rada města Litomyšle

Josef Janeček (ODS)
Petra Benešová (SNK Generace 89)
Renata Rothscheinová (SNK Fórum občanů Litomyšle)
Josef Štefl (KDU-ČSL)
Josef Černý (Nestraníci)

Členové zastupitelstva

Miroslav Bárta (ODS)
Petra Benešová (SNK Generace 89)
Daniel Brýdl (SNK Generace 89)
Josef Černý (Nestraníci)
Petr Fila (ODS)
Miroslav Hájek (SNK Generace 89)
Vítězslav Hanzl (KSČM)
Pavel Chadima (KDU-ČSL)
Josef Janeček (ODS)
Radomil Kašpar (KDU-ČSL)
Martin Klejch (Patriot – SNK)
Dana Kmošková (ČSSD)
Michal Kortyš (ODS)
Jiří Lammel (TOP 09)
Vladimír Líška (Nestraníci)
Miroslav Nádvorník (TOP 09)
Marek Novohradský (ČSSD)
Radek Pulkrábek (Patriot – SNK)
Renata Rothscheinová (SNK Fórum občanů Litomyšle)
Lubomír Sršeň (ČSSD)
Vojtěch Stříteský (SNK Fórum občanů Litomyšle)
Terezie Šmolíková (KDU-ČSL)
Josef Štefl (KDU-ČSL)

Výsledky komunálních voleb 
v Litomyšli v roce 2014

KDU-ČSL: (15,34 %) – 4 mandáty
ODS: (14,84 %) – 4 mandáty
ČSSD: (12,19 %) – 3 mandáty
GENERACE 89: (11,52 %) – 3 mandáty
PATRIOT: (11,12 %) – 2 mandáty
TOP 09: (10,46 %) – 2 mandáty
FOL: (9,91 %) – 2mandáty
NESTR.: (9,54 %) – 2 mandáty
KSČM: (5,07 %) – 1 mandát

Volební účast: 50,31 %
Počet odevzdaných obálek: 4 044
Počet platných hlasů: 83 328