Komunální volby před čtyřmi lety nepřinesly ve městě žádnou zásadní změnu. Na kandidátkách se sice poprvé objevily Věci veřejné, ale do zastupitelstva se neprotlačily. Předvolební koalice byla pravo-levá, tedy ČSSD, ODS a nezávislí. Zde povolební vyjednávání přinesla změnu. Koalice se proměnila na levicovou. Hlavní slovo tak má ČSSD, KSČM a nezávislí.

Během posledního volebního období se ve městě podařila celá řada projektů. Třebováci jsou určitě hrdí na to, že se blíží ke konci stavba kanalizace v Udánkách, Boršově a Sušici a že je dokončená modernizace čistírny odpadních vod. Je to taky největší projekt v historii města. Vyšel zhruba na 260 milionů korun, z toho dotace byla pětasedmdesátiprocentní. I tak město ušetřilo. Projektovaná cena byla o sto třicet milionů vyšší, ale výběrová řízení ji stlačila o hodně níž.

Za zmínku zajisté stojí jedinečná Cesta od renesance k baroku, která vede po pamětihodnostech Moravské Třebové. Zrestaurované nádvoří zámku, jeho arkád, upravené zahrady, před křížovou cesta s kapličkami až po kalvárii. Snad jen na bránu času pod zámkem se někteří lidé dívají s nedůvěrou.
Na pětačtyřicet milionů vyšla rekonstrukce sídliště Západní, kde žije nejvíc obyvatel města. Polovinu činila dotace. Pro výstavbu rodinných domů je připravená lokalita Strážnického. V první etapě vzniklo deset parcel, v příštím roce dokončí dalších dvacet.

„Myslím si, že radní dělají pro lidi dost. Udělali hodně i pro sport. Máme tady třeba tenisové kurty i zimní stadion, budují cyklostezky," uvedl obyvatel Moravské Třebové Luboš Sojka. Chloubou města jsou asi opravdu sportoviště. Nechybí ani nový fotbalový stadion se třemi hřišti, volejbalovými kurty či, aquapark. To všechno najdou lidé pohromadě. Jen atletický areál je u základní školy Palackého.

Ve městě si dali za cíl zlepšovat podmínky života lidí. Hodně peněz dávají do chodníků a komunikací, ročně to je kolem čtyř milionů korun. Přístupoví ulice už mají opravené, některé ještě na rekonstrukci čekají. Na řadu by měly přijít ty, kde jsou komunikace ve správě Pardubického kraje. Tam musejí počkat, až bude mít kraj peníze. Chtějí při jednom kopání opravit i inženýrské sítě.

Radním se nedaří získat nové investory. V regionu je ale vysoká nezaměstnanost. Tradiční firmy už berou za své. Nové podniky dokážou propad na trhu práce trochu nahradit. Proto město spolupracuje s investory jak na východě, tak i na západě města, kde vznikly stovky pracovních míst. Jedna z firem na oplátku zase výrazně sponzoruje sport ve městě.

Moravská Třebová stále nemá společenský sál a nemocnice chátrá

Největší nedostatkem města je absence společenského sálu. To souvisí i s projektem na vybudování kongresového centra. Za to nesou odpovědnost zastupitelé. Projekt před lety shodili se stolu.

O sál Moravskou Třebovou připravili zastupitelé v čele s první starostou v novodobé historii města. Kvůli němu přišlo město nejen o sál, ale taky o kino a o divadlo. V současné době je bývalé kulturní zařízení v rukách soukromých vlastníků. Možná neuvážený krok někdejších zastupitelů už ale nikdo nenapraví. Lidé se dnes jen říkají? „Jak něco takového mohl někdo schválit?"

Chyba lávky. Leč o další možnost na vybudování společenského sálu připravili město další zastupitelé. A to když neschválili několikamilionový projekt.

close Ilustrační foto. zoom_in

„Je to velký neúspěch," poznamenávají dnes mnozí, že se zástupci lidu nedokázali dohodnout. A to když dumali nad projektem, který měl chátrající objekt bývalého dětského oddělení nemocnice, proměnit v kongresové centrum. Tam byl totiž v plánu mimo jiné také kongresový sál. Osmdesátimilionová dotace se tak rozplynula jako pára nad hrncem.

Je ale pravda, že pokud by se město pustilo do rekonstrukce nemocnice, jen stěží by mohlo budovat kanalizaci. Radní nechtějí město příliš zadlužovat a brát úvěry.

Jak to bylo s kongresovým centrem? Při rozhodování o projektu selhal jeden z koaličních partnerů, a to ODS. Po předchozím vyjednávání projekt nepodpořila. Vybudování centra tak uniklo o jeden jediný hlas.

Na pracovní schůzce bez přítomnosti veřejnosti si zastupitelé vše vysvětlili. Dohodli se, že do výstavby půjdou. Nikdo ze zastupitelů neřekl, že by projekt nepodpořil, že by byl proti. Na veřejném zasedání zastupitelstva ale ODS hlasovala proti.

Dodnes se městu nepodařilo najít pro objekt někdejšího dětského oddělení nemocnice využití, ani jej prodat. Radní mají na stole sice žádosti od dvou zájemců, ale ani jeden z nich jim nedává garance, které chtějí mít ve smlouvě. Radní mají zřejmě oprávněné obavy, aby se z objektu nestalo něco jiného, než je původní podnikatelský záměr. Tím bylo ještě do nedávna centrum aktivního stáří se službami pro seniory. Byli by ale neradi, kdyby se do města třeba stahovali nepřizpůsobiví lidé.

Jaký bude další osud této architektonicky zajímavé stavby? Půjde chátrající část nemocnice nakonec k zemi? Na tyto otázky dnes nikdo nedokáže odpovědět. Jedno je však jisté. Bez písemných záruk ji město neprodá.


Zastupitelstvo má jednadvacet členů (název a počet mandátů)
ČSSD 7, ODS 5, KSČM 4, KDÚ-ČSL s EDS 2, TOP 09 2, SNK Evropští demokraté 1

Rada města
starosta Miloš Izák(ČSSD)
místostarosta Pavel Brettschneider (SNK Evropští demokraté)
místostarosta Václav Mačát (ČSSD)
Petr Kelča (ČSSD)
Miroslav Muselík (ČSSD)
Hana Horská (KSČM)

Nejmladší zastupitel: Stupka Zdeněk, 38 let (ČSSD)
Nejstarší zastupitelé: Odehnal Josef, Beyer Miloš, oba 65 let (oba za KSČM)
Volební účast v roce 2010: 44,29 %

Nejvíce hlasů pro kandidáta: Miloš Izák (ČSSD) 1416 hlasů

Poplatek za vodu i komunál se drží. Příměstská doprava slaví úspěch

Tak jako v každém městě i v Moravské Třebové se poplatky zvyšují. Za vodu cena mírně vzrostla. Město lehce podražilo stočné. Na letošní rok, ale cena zůstala stejná. Důvodem zvyšování cen je dotace na kanalizaci, kterou město dostalo. Je tak vázané podmínkami, které si stanovil poskytovatel dotace. Jednou z nich je i to, že kanalizací musí protéct stanovené množství. Jenže lidé šetří a objem stočného klesá, proto město musí upravovat cenu. Vodné je 37,80 koruny s DPH, stočné je 46,40 koruny s DPH. Město také musí rovněž našetřit na rekonstrukci kanalizace. Jestli noví zastupitelé ceny udrží, nikdo zatím dnes nedokáže říct.

Za komunál občan platí pět set korun. Letos se cena o osm korun zvedla a to po víc jak třech letech. V ceně se odráží to, jak se lidé zlepšují v separaci komunálního odpadu. Za třídění město totiž dostává peníze nazpět, proto si může dovolit držet cenu poměrně nízko ve srovnání s okolními městy, a nezdražovat.

Klasickou městskou dopravu sice v Moravské Třebové nemají, ale plně ji zajistí příměstská doprava. Radním se totiž podařilo vyjednat zřízení tří nových zastávek na stávajících linkách na ulici Svitavská, kde je největší koncentrace obyvatel. Tento krok přispěl ke kvalitě života lidí, kteří na sídlišti Západní a v přilehlých místech žijí. Nemusejí tak chodit na autobus daleko. Autobusy místy stejně projíždějí, tak proč by nemohly lidem zastavit.
Město udělalo s dopravcem celkem slušný obchod. Zaplatilo náklady na vybudování zastávek, ale neplatí dopravci za to, že tam autobusy cestujícím zastavují. Na oplátku provozovatel si nechává vybrané jízdné. Nejvíce lidí jezdí ze sídliště, kde žije třetina moravskotřebovských obyvatel, jedna zastávka je u nemocnice. Zkoušeli i jiná místa, aby se lidé dostali třeba blíž ke Křížovému vrchu. Vytíženost tímto směrem se ale nevyplatila a tak byla zastávka u sálu vojenské školy zrušená.

ANKETA: Rozvíjela se Třebová v posledních čtyřech letech podle vašich představ?

Dana Říhová, 60 let, důchodkyně
Nejsem spokojená, jak to tady vedou. Nám teď dělají kanalizaci, máme dvě auta, před námi stojí bagry, špatně se nám vyjíždí. Chodník měli spravit už před šesti lety. Do zimy ho asi nestihnou. Politika zdejší radnice se mi nelíbí.

Iveta Voráčová, 23 let, mateřská dovolená
Je tu čisto. Opravili několik ulic, kino. Hodně se tady dělá pro kulturu. Akorát mi vadí, že tady není žádný prostor pro maminky s miminky. Nemáme kde dítě nakojit a přebalit. Využíváme vstřícnosti dobrých duší v obchodech.

Pěva Havlíčková, 73 let, důchodkyně
Mně se tady žije dobře. Sleduji, že jsou ulice čistší, na náměstí jsou všude kytky. Ty, co sedí na radnici, neznám, ale myslím si, že to asi vedou dobře. Všechno, služby i všechno ostatní tady běží, jak má. Jsem spokojená.