Starostou se v roce 2010 stal Michal Kortyš z ODS a obhájil tak svou pozici z roku 2006. Místostarostou byl zvolen Radomil Kašpar z KDU-ČSL. Zachovaný byl i post druhého místostarosty, který připadl Vojtěchu Stříteskému z TOP 09 – Fórum občanů Litomyšle. Důvodem bylo velké množství projektů, které bylo potřeba řešit. Jednalo se zejména o rekonstrukci zámeckého návrší. Celé volební období nedokončili tři zastupitelé, kteří ze svých funkcí odstoupili. Nově se také zformovala opozice, která přinesla změnu politické kultury.

Jednání zastupitelstva se prodloužila a diskuse mnohdy překračovala hranici slušného chování. Věcná kritika je potřebná. Jak ale chápat trestní oznámení na město, která nebyla zvykem? Za čtyři roky proběhlo na městském úřadě více jak padesát kontrol, a to i za účastí policie. Byly zejména spjaté s projektem návrší. Pouze jedna z nich odhalila chybu, která navíc nebyla pochybením radnice.

Pozitivní však jsou akce, které vznikly ze strany aktivních lidí, kteří přišli například s Lázněmi ducha či Gastroslavnostmi. Dokázali tak, že jim není jedno, jak Litomyšl vypadá a že se dokáží bavit a udělat něco pro druhé. „Kulturní zázemí je v Litomyšli jedinečné. Zároveň to je velké mínus. Mnohdy se na to upíná příliš mnoho energie a spousta věcí zaniká," myslí si Marek Urban.

Problém mají i ti, kteří shánějí v Litomyšli bydlení. Cena bytů i pozemků se výrazně liší od okolních měst. „Deset let žiji v Praze, ale Litomyšl mě okouzlila natolik, že i přes dosti vysokou cenu pozemku jsme si s partnerkou jako místo pro život zvolili právě toto město," říká Jan Tomeš. Město se snažilo například investovat do bydlení na Prokopu. Tato lokalita však není hotová. Vzniklo však bydlení se sedmnácti byty u nemocnice a s podporou města i Zelená alej.

Kromě bytů si mnozí stěžují na nedostatek pracovních příležitostí. Průmyslová zóna je skoro plná. „Vím pouze o jednom závodu, který je nový," poukázala na situaci Eva Faltysová. Té navíc vadí, že noční život je v Litomyšli limitován vyhláškou o rušení nočního klidu. „Hospody musí zavírat zahrádky v deset hodin a to není správné. Navíc kolik je večerů, kdy se dá sedět venku, aby nebylo možné to akceptovat," ptá se barmanka z Litomyšle.

Mezi další problémy města patří zrušení dvou oddělení nemocnice a zařízení obchvatu města. Ač mnozí vytýkají tyto problémy zastupitelům, není to správné. Nemocnici má totiž v kompetenci Pardubický kraj a výstavbu obchvatu stát.

Co však ovlivnit zastupitelé mohli, tak to bylo snížení dluhu města. To měly v programu všechny strany a nepovedlo se jim to.

Zastupitelstvo má třiadvacet členů (název a počet mandátů)

ODS 5, KDU – ČSL 4, ČSSD 3, TOP 09 – Fórum občanů Litomyšle 3, SNK „Generace 89" 2, Nestraníci pro Litomyšl 2, Věci veřejné (VV) 1, SsČR 1
, Patriot – SNK  1
, KSČM 1

Rada města:

starosta Kortyš Michal (ODS)
Červinková Alena (ODS)
Janeček Josef (ODS)
místostarosta Kašpar Radomil (KDU-ČSL)
Šmolíková Terezie (KDU-ČSL)
místostarosta Stříteský Vojtěch (TOP 09 – Fórum občanů Litomyšle) 
Kroužil Jaromír (TOP 09 – Fórum občanů Litomyšle)

Nejmladší zastupitel: Miroslav Hájek, 35 let, SNK „Generace 89"
Nejstarší zastupitel: Vítězslav Hanzl (64 let, KSČM)

Volební účast v roce 2010 57,03 %

Úspěch i prohra na zámeckém návrší má vůni laminátu

Žádná z událostí nevyvolala ve městě za uplynulé čtyři roky tolik debat jako rekonstrukce zámeckého návrší. Důvodů je k tomu několik. Celý projektDo piaristického kostela se poprvé veřejnost podívala při otevření třetí lázeňské sezóny. Zkolaudovaný a oficiálně vpuštěn do provozu bude ke konci května. stál více jak čtyři sta milionů korun, energii i čas řady lidí. A výsledek je pro mnohé zklamáním.

Změna se dotkla sedmi objektů a čtyř prostranství. Od výběrového řízení, přes archeologický výzkum, kácení aleje až po instalaci moderního umění do piaristického kostela se ozývaly hlasy, které projekt kritizovaly, ale i chválily. „Je to úspěch i prohra zároveň. Podařilo se získat velkou dotaci, ale mám obavy, že se některé věci budou muset v příštích letech opravovat," míní Vladimír Karásek.

V konzervativním a tradičním městě jako je Litomyšl, není pro mnohé místo pro změny. Stavby takového rozsahu spíše ocení architekti než běžní lidé. Pamětníci mají k danému místu vztah rozhodně jiný, než budou mít generace budoucí.

Dojem z rekonstrukce je každopádně rozporuplný. Piaristický kostel se změnil z ruiny na chrám. Některé moderní prvky uvnitř se nelíbí všem. Jízdárna a kočárovna nabízí unikátní prostory pro pořádání kulturních akcí, ale přítomný laminát nevoní všem. V parku teče voda novým korytem, ale místo amfiteátru stojí poblíž zámku stan, který mnozí nechápou. Vykácená alej starých stromů je nově osázená. Místo dvou stromů před pivovarem je dlažba, kam oko dohlédne a stejně tak i před muzeem. Takových protikladů však najdeme více.

Nejsmutnější je, že se nepodařilo s návrším opravit i zámek. V nejbližších letech tak bude Popelkou mezi opravenými budovami.
Projekt také ukázal, že do budoucna budou muset zastupitelé věnovat více času přípravám projektů a také sháněním oponentů k architektonickým návrhům. Systém dotací stylem naroubování čehokoliv na dotační tituly je dlouhodobě neudržitelný.

Pomalu se rozjíždí i programy, které celé návrší oživí. Zda zaujmou a dokáží oživit opravené objekty, bude otázkou času. Projekt za stovky milionů je vidět. Je o něm slyšet i za hranicemi Litomyšle. Vyrostl do krásy, ale určitě se nepovedl na sto procent.

Rozvíjela se Litomyšl během posledních čtyř let podle vašich představ?

Mojmír Vlček, 28 let, zahradník, Litomyšl

V Litomyšli se mi žilo za poslední čtyři roky dobře. Jsem rád za vyhlášku o hazardu, díky které zmizí výherní automaty z města. Nelíbí se mi ale nové vydláždění před muzeem. Myslím, že tam mohl zůstat trávník.

Iveta Taubenestová, 35 let, pracovnice klientského servisu, Litomyšl
Ano. Jsem spokojená se vším, co se v Litomyšli v posledních čtyřech letech událo. Opravilo, zbouralo, postavilo. Šanci dostali noví lidé. Ať již zdejší, nebo přespolní, a to v mnoha směrech.

Vladimír Karásek, 24 let, student, Litomyšl
Litomyšl mám rád a žije se mi tu dobře. Jsem rád za dokončenou revitalizaci návrší, i když to trvalo déle, než mělo, a některé věci se nepovedly tak, jak měly. Velké plus jsou nové akce jako Gastroslavnosti a Lázně ducha.