Na konci minulého týdne hospitalizovali v nemocnici pacienta s respiračními potížemi. Následná vyšetření ukázala, že se jedná o začínající spalničky. Zaměstnanci, kteří s ním přišli do kontaktu, jsou v domácí karanténě. Čeká se, jestli u nich spalničky vypuknou.

„Nemocnice musí upravit provoz na interním oddělení,“ sdělila Kateřina Semrádová, mluvčí Nemocnice Pardubického kraje. Omezení by mělo trvat asi dva týdny.

Očkování

Plošné očkování zdravotníků jako benefit, s tím přišlo vedení Nemocnice Pardubického kraje už v době, kdy se v okolních státech začaly objevovat případy spalničkových epidemií.

„Pokud bychom k tomuto kroku nepřistoupili s takovým předstihem, mohla by být situace s poskytováním zdravotnických služeb na Svitavsku mnohem problematičtější,“ míní Tomáš Gottvald, generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje.

Svitavská nemocnice se tak díky proočkovanému personálu s problémy vyrovná mnohem snáze. „Přeorganizovali jsme služby zdravotníků, upravili využití lůžkového fondu na interním oddělení a do služeb jsme si vypomohli zaměstnanci z jiných oddělení,“ vysvětlil Pavel Kunčák ze Svitavské nemocnice.

Výskyt spalniček má podle vedení nemocnice na pacienty ve Svitavách jen minimální dopad.