„Byl jsem náhodou doma, tak jsem se na jmenování prezidenta díval v televizi," řekl Jindřich Veselý ze Svitav. Byl to pro něho zážitek. „Byla to slavnostní událost. Nový prezident pronesl moc hezkou řeč. Oceňuji, že ji nečetl. Hovořil ke všem velice přirozeně a bez jakéhokoliv taháku," podotkl Jindřich Veselý.

Poslanec parlamentu Václav Neubauer měl možnost sledovat inauguraci přímo ve Vladislavském sále. „Na inauguraci prezidenta jsem byl poprvé a byl to zážitek na celý život," řekl Václav Neubauer. Líbil se mu projev nového prezidenta. „Hodnotím, že ho nečetl, ale mluvil spatra. Líbilo se mi, že slíbil bojovat proti korupci a mafiánským praktikám, jen ty novináře mohl vynechat," podělil se o své dojmy poslanec Václav Neubauer.

Přímo na Hradě byl u inaugurace Miloše Zemana senátor Radko Martínek.

Zážitek potřetí

Slavnostní slib prezidenta ve Vladislavském sále zažíval už potřetí ve svém životě. „Rituál byl pokaždé stejný, jen každá řeč budoucí hlavy státu byla trochu jiná," konstatoval senátor Martínek. Z proslovu nového prezidenta bylo zřejmé, že má trochu jiné politické názory než jeho předchůdce a navíc proslov nečetl. „Ani jsem nečekal, že by svůj projev četl. Miloš Zeman mluví vždy spatra a bez poznámek," zdůraznil Radko Martínek. Řeč se mu líbila. Bylo v ní podle něho vše, co chce nový prezident dělat ve svém volebním období.

Chvíle dojetí

Na jmenování nové hlavy státu na Pražském hradě se do svátečního oblékla poslankyně Květa Matušovská. „Nevím, jak tuto výjimečnou chvíli brali ostatní, ale mě velice dojala. Vždyť jak často v životě můžete něco takového zažít," popisovala atmosféru Květa Matušovská. Podle ní byl celý akt velice dojemný. „Slavnostní nástup, zazněla státní hymna. Moc se mi to líbilo, prezident mně překvapil. Mluvil bez papíru, velice důstojně, přitom byl vtipný. Na konci si neodpustil narážku na média, že občas zkreslují pohled veřejnosti. Toto jeho vyjádření celý Vladislavský sál odměnil potleskem," poznamenala mladá poslankyně. Dnešní den jí dal velký zážitek. „Doufám, že pan prezident dostojí svým slovům. Mluvil velice hezky. Jsem sice menšího vzrůstu, ale vždycky když jsem ho zahlédla, viděla jsem jeho výraz. Myslím si, že svá slova říkal od srdce," dodala Květa Matušovská.

(ap,kk)