Když před 29 lety do Litomyšle zavítal španělský král Juan Carlos s manželkou, neplánovaně si dali v Hostinci U Černého orla tureckou kávu a točené pivo. Černý orel patří mezi nejstarší hospůdky ve městě a právě tady vznikl v 19. století i první divadelní sál v Litomyšli. Už delší dobu je však hostinec i se sousedním domem na prodej. Lidé z města mají obavy, kdo „jejich“ hospodu koupí a co tam vznikne. I proto apelovali na radnici, aby orla město koupilo a opravilo.

„V divadelním sále za výčepem hrával svoje představení spolek Josefa Kajetána Tyla. Na omítce uvnitř je kresba písničkáře Karla Kryla. Je to hostinec s velkou obrozeneckou tradicí. Majitelkou domu je paní Černá, která bydlí v Praze. Prosím zastupitele, aby dům koupili a s pomocí dotace i opravili. Myslím, že je v zájmu Litomyšle vlastnit tuto nemovitost, která má zásadní význam pro společenský a kulturní život,“ obrátil se na radnici Tomáš Langr.

Majitel však požaduje za oba domy částku vyšší než dvacet milionů korun a nákladná bude i samotná rekonstrukce.

Nemovitosti jsou v nabídce MK Reality - více ZDE

„Cena nemovitosti je aktuálně 21,4 milionu korun. Jedná se o prodej nemovitostí čp. 177 a 178 v ulici Boženy Němcové,“ potvrdila realitní makléřka Monika Kindlová.

Vedení Litomyšle má jasno, na hostinec nejsou peníze.

Psali jsme již:

„Potřebujeme opravit spoustu nemovitostí v městském vlastnictví. Nutná je oprava krovů a střechy na Smetanově domě, a to nepočká a dotace neexistuje. Potřebujeme také opravit knihovnu, teče nám i střechou do budovy městského úřadu a nejdůležitější investice, která nás čeká a zastupitelstvo se na tomto jednomyslně shodne, je stavba nového domova pro seniory za odhadovaných 300 milionů korun,“ vysvětlil starosta Litomyšle Daniel Brýdl, proč si město rozhodně nemůže dovolit kupovat starý hostinec.

Nemovitosti čp. 177 a 178 v historickém centru ve videoprohlídce:

Nemovitosti čp. 177 a 178 v historickém centru Litomyšle lze navštívit i skrze video | Video: Monika Kindlová

To vidí jako šanci pro nějakého soukromníka či podnikatele. „Několik si jich nemovitost prohlédlo a v jednom případě to investor dotáhl až do studie možného využití na ubytování. Dokonce po mé intervenci by zanechali i sál, neboť jsem jim opakovaně vysvětloval historickou důležitost tohoto místa pro kulturní paměť města. Nicméně kompletní rekonstrukce jim na základě studie vyšla na 100 milionů korun, proto od záměru ustoupili,“ doplnil Brýdl.

Nyní je hostinec společně se sousedním domem znovu na prodej a zájemci se ozývají, jak potvrdila realitní makléřka. „Aktuálně probíhají prohlídky a jednání se zájemci. Uvidíme, jak dopadnou, jedno jednání lze označit za vážné. Nemovitost čp. 177 patří lidem z Prahy, dům čp. 178 je ve spoluvlastnictví stejného majitele jako čp. 177 a vlastníka z Litomyšle, který aktuálně v nemovitosti bydlí spolu s rodinou, ale stěhují se do rodinného domu,“ sdělila Kindlová.

První divadelní sál pro obyvatelstvo v Litomyšli byl založen v roce 1884 v domě se starodávnou hospodou U Černého orla. Impulsem pro divadelní činnost litomyšlských občanů mohla být tehdy představení v zámeckém divadle, které po delší pauze obnovilo po polovině 20. let svou činnost a kam byla na polosoukromá představení hrabat Waldstein-Wartembergů a jejich přátel zvána i městská honorace.

Sbírku na divadlo organizovala manželka purkmistra Jana Rollera a v roce 1835 bylo ve starším sále v hostinci U Černého orla vybudováno stálé jeviště. Po shromáždění dalších prostředků bylo divadlo ještě v roce 1838 upravováno, mimo jiné i vestavbou galerie s lóžemi. V polovině 19. století zde hrál Josef Kajetán Tyl a v r. 1862 poprvé zdejší ochotníci. Alois Jirásek se o tomto sále zmiňuje ve svém F. L. Věku. Za svého působení v Litomyšli zde býval denním hostem spisovatel Z. M. Kuděj.

V roce 1862 se ustavila nová litomyšlská ochotnická jednota, tentokrát převážně českojazyčná. Přestože v prvních letech své činnosti hrála stále ještě U Černého orla, starý sál už nevyhovoval a pro divadlo bylo nutné hledat jiné prostory. Divadlo v hostinci U Černého orla bylo zrušeno v roce 1884 a poté byl rozšířen hostinec roku 1928.