V případě zájmu si je mohli koupit. Cena si lišila kus od kusu, ale byla spíše symbolická. Například kniha Jméno růže od známého italského spisovatele Umberta Eca se dala koupit za šest korun. Některá čísla časopisů i za dvě Kč.

Lidéi si mohli vybírat z přibližně tisícovky knih, které zabraly několik regálů. „Máme tu tituly, které jsme vyřadili, protože za ně máme náhradu v lepším stavu. Pak taky knižní dary. Spousta lidí nám totiž nabízí celé své knihovny, protože vidí, že o ně mladší nemají zájem a je jim líto je vyhodit do papíru," vysvětila ředitelka knihovny Jana Kroulíková.

Pro takto získanou literaturu má litomyšlská knihovna hned několik využití.„Když jsou ty knihy v lepším stavu než naše, tak si je necháme a vyměníme je. Pak je také nabízíme okolním knihovnám, kde je například nemusí mít nebo je také vymění. Ten úplný zbytek, pro který nemáme další využití, pak nabízíme tady v podloubí," dodala Jana Kroulíková.

Podobné výprodeje se konají dvakrát až třikrát ročně. S tím, že by prodaly všech několik set knih však knihovnice nepočítají.

„Určitě všechno neprodáme. Pokaždé se snažíme dávat nové věci a průběžně nabídku doplňujeme. Je tady široký výběr literatury, od dětské, přes beletrii až po historickou tvorbu," uvedla ředitelka knihovny.

Čtenáři, kteří již od osmé hodiny netrpělivě probírali regály, za knihy neutratí vysoké částky. I to málo však knihovně může pomoci. Pro instituci to je jedním ze zdrojů příjmů.


Získané finance odevzdají zřizovateli a do knihovny se tato částka může vrátit například ve formě nových knih