V posledních dnech se aktivita klíšťat podle Českého hydrometeorologického ústavu pohybuje na vysokých stupních rizika osm až devět. To znamená, že velké množství klíšťat je připraveno napadnout člověka. „V takovém případě je doporučováno použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat volně do lesů, důkladná prohlídka těla a případně okamžité odstranění zapitého klíštěte," radí odborníci.

I když je aktivita klíšťat vysoká, s nemocemi, které způsobují, to není až tak špatné. „Od začátku letošního roku jsme zaznamenali dva případy onemocnění klíšťovou encefalitidou, oba v květnu, a pouze jeden člověk se nakazil lymeskou boreliózou," prozradila vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Olga Hégrová. Situaci hodnotí jako předpokládanou. „A to i vzhledem k loňským rokům, kdy bylo zjištěno podobné množství nemocných," dodala.
Pokud ale přesto mají lidé z onemocnění strach, lze vyjmuté klíště otestovat a zjistit, zda bylo nakažené či ne. „Klíště lze odeslat na oddělení infekční diagnostiky v Litomyšlské nemocnici, které za poplatek zjistí, jestli bylo či nebylo infekční," sdělila Olga Hégrová.

VENDULA HARAŠTOVÁ