Martina a Jakub z Litomyšle se znají už osm let, ale brát se budou až letos v červnu. V roce 2008 oba oslaví třicetiny. „Proč se bereme až teď? Nejprve jsme studovali, a pak jsme se starali o to, abychom měli, kde bydlet a co jíst. Na svatbu jsme si museli nejdřív ušetřit. Při měsíčním nájmu bytu deset tisíc korun to není úplně snadné ,“ říká Martina. Vyrůstala jen s maminkou a s velkou finanční podporou své rodiny nemůže počítat. A ani nechce.

„Žijeme s Kubou ve společné domácnosti již několik let, nevidím důvod, proč by rodiče měli naši svatbu platit,“ dodává Martina. Vzít se tajně, v civilním oblečení a jen za přítomnosti svědků, s partnerem také zamítli. „Rodiče se o nás léta dobře starali, tak nám připadá nevhodné připravit je o tuto událost a místo toho jim poslat pohled s oznámením 'vzali jsme se,“ vysvětluje Martina.

Počítejte s námi

Svitavský deník včera počítal spolu s Martinou. Kolik taková svatba, na kterou se svým nastávajícím pozvou 25 lidí, bude vlastně stát?

1. krok: Termín i hodina jsou zamluveny. Jelikož si snoubenci vybrali ke sňatku obřadní síň v místě bydliště jednoho z nich i běžnou hodinu – neplatí nic. V případě výjimečných míst se připlácí: za obřad 1000 korun (třeba pod širým nebem – například v parku) a v případě zámku ještě připočítejte pronájem objektu.

2. krok: Svatební oznámení. Minimální objednávka je 25 kusů. Cena za jedno oznámení i s obálkou, ovšem bez pozvánky ke stolu – tu Martina s Jakubem připíší vlastní rukou – činí 53 koruny. Celkem tedy 1325 korun.

3. krok: Zamluvení restaurace. Snoubenci si vybrali restauraci na vesnici. Ceny jsou tam příznivější než ve městě. K obědu objednali svíčkovou, k první večeři minutku s hranolkami a druhá večeře řízky s chlebem. K pití si každý host objedná, co mu bude libo. Přestože jde o vesnickou restauraci, je třeba za jídlo a pití počítat s tisíci korunami na jednoho strávníka. „Zejména, když chceme nechat otevřený účet u pití, tedy aby si každý host objednával alko i nealko podle libosti,“ dodala Martina. Odhad nákladů 25 000 korun.

4. krok: Roznáška oznámení a košíčků se svatebními koláčky. Cukrárna vyrobí jeden ozdobený košíček s 25 koláčky za 87 korun. Martina se chystá jich objednat 20. Cena: 1740 korun. Další kategorií jsou dorty a výslužky pro svatebčany, ale ty se rodiny pokusí aspoň částečně zajistit vlastními silami. Jinak krabička výslužky přijde v obchodě na cca 150 korun a svatební dort na 1000 korun.

5. krok: Prstýnky a šaty. Martina a Jakub vybrali jednoduché kroužky z bílého zlata za 6000 korun. Jednalo se o jedny z nejlevnější prstýnků z tohoto kovu. Těžší „modely“ stály kolem deseti tisíc korun. Půjčovné za nevěstiny šaty 3000 korun, koupě ženichova obleku 5000 korun. A to ještě chybí košile a kravata a také boty a spodní prádlo pro nevěstu.

6. krok: Hudba. Snoubenci si přáli živou hudbu. Kapela – 4000 korun.

7. krok: Květiny. Zatím nejsou zamluveny, ale již se o nich přemýšlí. Ceny svatebních kytic začínají na 1500 korunách, dále bude Martina objednávat květinu do klopy pro ženicha a jednoduché kytice pro obě maminky a dvě babičky a pro svou svědkyni (po cca 300 korunách). Další samostatnou kapitolou jsou myrty s mašličkami pro hosty a výzdoba aut a restaurace, kde bude hostina. Tam se zatím pár na tom, jakou zvolí varitantu, nedohodl.
Martina a Jakub neobjednávali limuzíny, ani kočáry, ani exkluzivní šaty a luxusní jídlo, přesto se už nyní odhad nákladů vyšplhal k padesáti tisícům korunám a mnoho věcí ještě chybí.

Svatby v číslech

V roce 2006 vstoupilo do stavu manželského v Pardubickém kraji 2603 párů. Průměrný věk ženichů při prvním sňatku byl 29 let, u nevěst téměř 27 let.

PAVLÍNA ROZTOČILOVÁ