Se změněnou stravou vyrazili ke strojům
Jsou pod dohledem zkušeného trenéra, mistra republiky v kulturistice Josefa Hýbla. Jak se jim daří, jsme se podívali i my.
Fitko není nuda
Čtyři ženy a dva muži se s odhodláním zhubnout do plavek pustili do kontrolovaného tréninku. Pro některé jsou fitness stroje novinkou. „Je to moje premiéra. Není to zase tak velká nuda, jak jsem očekávala a opravdu si protáhnu celé tělo," uvedla Jana Oujezdská z Rozhraní. Ve volném čase zajde do tělocvičny na aerobik nebo na balanční cvičení s velkým míčem. S rodinou si rádi zaplavou a v létě jezdí na kole. Také Svitavák Karel Weber dříve do fitka nechodil.
Ostatní už se s posilovacími zařízeními v minulosti setkali. „Fitko jsem navštěvovala již dříve, pak jsem kvůli pracovním povinnostem přestala," vysvětlila Lenka Kociánová z Dětřichova. Fitness vyzkoušela i Miloslava Češková z Poličky, ale intenzívně se zabývala i jinými sporty. „Dvacet let se věnuji aerobiku. Ráda jezdím na kole, na běžkách. Zkusila jsem i břišní tance, air soft a spoustu dalšího," vyjmenovávala Miloslava Češková.
Čistá hlava
Nepravidelně navštěvovala posilovnu také další z žen. „Člověk si tam krásně vyčistí hlavu a zničí celé tělo," uvedla Marcela Škeříková ze Svitav. Přes léto s manželem jezdí na kole či kolečkových bruslích. „Občas vyrazíme na nějakou túru. V zimě u nás vyhrály běžky, hlavně o víkendech. Také se rádi projdeme," svěřila se Marcela Škeříková. Fitko není novinkou ani pro druhého z mužů. „V mládí jsem chodil do posilovny," poznamenal Miloslav Felkl ze Svitav.
To, že nestačí jen cvičit, ví asi každý. Trenér Josef Hýbl to ale raději všem připomíná. Kdo má opravdu zájem na sobě něco změnit, musí také upravit jídelníček. Soutěžící zakusili speciální stravu, která jim pomůže k vytoužené postavě. „Na nový stravovací režim jsem přešla. Mohu říct, že je mi lépe a vyhovuje mi. Jídelníček mám upravený minimálně, takže u mě nelze říci, co přesně mi nechutná," popisovala Lenka Kociánová. Chybí jí klasické pečivo, ale kvůli celiakii ho nesmí. „Bezlepkový chléb není tak chutný," mínila. Večer mívá hlad. Pak si dá buď mrkev nebo bílý nízkotučný jogurt.
„Nenašla jsem nic, co by mně vyloženě nechutnalo. Myslím si, že je jídelníček dobře sestavený. Trošku bojuji se svačinami. Nebyla jsem na ně zvyklá. Učím se také ubírat večerní porce," uvedla Marcela Škeříková. Zvýšila pitný režim a necítí se tak unavená.
Inspiraci našla v novém stravovacím režimu Jana Oujezdská. „Ráno na větší přípravy snídaně nemám čas, tak to vyhraje většinou jogurt. Na oběd občas zajdu do jídelny se zdravou výživou, ale nevím, jestli jsou menu vhodná na redukci," váhala Jana Oujezdská. Hlad nemá. Jen ji občas trápí chuť na sladké ke kávě.
Nutná úprava
Speciální jídelníček si malinko upravila soutěžící z Poličky. „Nemohu plně dodržovat doporučený jídelníček kvůli alergii na ovoce. Ovesné vločky vstoupily do mého jídelníčku poprvé. A není to špatné. Třeba si na sebe zvykneme," poznamenala Miloslava Češková.
Miloslav Felkl nenašel ve zdravé stravě nic, co by mu vadilo. „Sním v podstatě úplně všechno. Když mám hlad, dojídám se mrkví nebo kedlubnou," konstatoval muž. U Karla Webera se projevil „jojo" efekt. „I když jsem omezil dávky a změnil stravu podle jídelníčku, tak jsem šel s váhou nahoru," posmutněl soutěžící. Problém je podle něho ve směnování. „Když mám noční, musím se stravovat zhruba dvacet čtyři hodin," dodal Karel Weber. Nejméně mu chutná tmavý chléb.
Ke cvičení musíme upravit i jídelníček
Hned na začátku soutěže Josef Hýbl své svěřence změřil. Výpočty posléze potvrdily, že mají zásoby podkožního tuku.
„Cvičení a zpevnění postavy potřebují všichni, obzvlášť pánové," konstatoval Josef Hýbl. A jaké je jeho doporučení? „Je vhodné, aby na období, kdy se budou intenzivně věnovat cvičení, upravili jídelníček a stravovací návyky vůbec," uvedl šéf svitavského fitka. Pokud chtějí, aby všechno fungovalo tak, jak má, musí podle Josefa Hýbla zasáhnout i do stravování. „Měli by vypustit guláš s šesti knedlíky i vepřo knedlo zelo," zdůraznil Josef Hýbl. Sedmý den v týdnu mají jako odlehčovací a mohou si tedy na talíři trochu přilepšit. „Když budou chtít houskové knedlíky, mohou si je dát, ale jen dvě kolečka," řekl trenér.
Co by ještě měla naše fitness parta vědět? Ovoce mohou jíst jen dopoledne. „Je hodně cukernaté. Pokud člověk nic nedělá, pak se cukr přemění na tuky. Ovoce, zejména jablka jsou rychle strávená a měli by pak, třeba v noci, hlad," vysvětlil Josef Hýbl. Zeleniny mohou spořádat kolik chtějí. „Je tíž stravitelná, jako maso. Leží nám déle v žaludku, máme pocit sytosti. Nejlepší je čínské zelí, rajčata, papriky, okurky," doporučil trenér. Ale pozor na mrkev! Je v ní hodně cukru.
Ženy trápí celulitida, každá cvičit nemůže
Většina lidí touží po pěkné postavě. Ne všichni však mohou chodit do posilovny. Proto jsou k dispozici zkrášlující salony. Odbornou pomoc ve svitavském Niodé poskytuje EVA KRAJZLOVÁ.
Proč jste se rozhodla zřídit si zkrášlovací studio?
Vždycky jsem se zajímala o to, aby člověk dobře vypadal. Každá z nás není spokojená se svojí postavou, někoho trápí třeba celulitida. A cvičení není pro každého ideální. Někdo vyzkouší spoustu metod a po čase zjistí, aby člověk dobře vypadal, že jde o komplexní péči. A pokud chce na sobě zapracovat a mít nějaké výsledky, musí s tím něco dělat. Absolvovala jsem masérský kurz. Začala jsem se zajímat také o přístroje, které napomáhají k odstranění problémů. Jeden jsem si pořídila.
Co přístroj umí, jak brzy jsou vidět výsledky?
Je to vakupresurní přístroj. Masáží s podtlakem se aktivuje lymfatický systém a tukové shluky se v masírovaných partiích rozbourávají. Ve druhé fázi dochází k vypínání a vyhlazení pokožky. Výsledek je individuální, u některých žen je vidět už po čtvrté, páté masáži. Záleží na věku, na samotném problému, se kterým žena přijde. Efekt je trvalý. Podmínkou je hlavně dodržování pitného režimu. Spousta lidí ho, bohužel, zanedbává.
Kromě odstranění celulitidy jaké další procedury poskytujete?
Zeštíhlujeme a zpevňujeme problematické partie těla. Také redukujeme a odstraňujeme drobné křečové žilky. Speciálními masážemi trvale odstraňujeme otoky nohou. Zájemci mohou přijít rovněž na klasickou rekondiční masáž celého těla, aby se jim uvolnily svaly.
Na otázky čtenářů odpovídá poradkyně pro zdravou výživu Dita Urbánková
Moje děti odmítají jíst celozrnné pečivo, jí s chutí pouze bílé (rohlíky, housky). Mám jim ho nadále nutit, nebo jim výhradně bílé pečivo neškodí? (Lenka M.)
Pro děti platí trošku jiné zásady než pro nás dospělé. Do věku deseti let si u nich musíme naopak dávat pozor, aby neměly vlákniny ve stravě přebytek (jinak by docházelo ke zhoršenému vstřebávání živin). Tam se celozrnné pečivo doporučuje maximálně jednou až dvakrát týdně. Proto bych ani tak neřešila pečivo samotné (nehledě na to, že je v krámě opravdu potřeba dobře hledat, co že je to celozrnné a o zbytečně vysokém obsahu soli ani nemluvě), ale spíš bych naučila děti na různé obilné kaše.
Držím dietu a celkem zvládám racionální stravu (strava se sníženým obsahem tuhu, cukru). Zhruba jednou denně mám nezvladatelnou chuť na sladké. Čím ji zkrotím? (Jana O.)
Jakékoliv chutě jsou odrazem toho, že organizmu něco chybí a on si o ty deficitní makro nebo mikronutrienty tímto způsobem (chutěmi na sladké) říká. Je obtížné zhodnotit vyváženost jídelníčku takto ,,na dálku". Ale ze zkušeností mohu říci, že klienti často jedí pod svůj bazální metabolismu (to znamená málo) a nebo je jídlo sice energeticky v pořádku, ale nutričně naprosto nedostačující. Dále bych se určitě zaměřila na to, zda je v jídelníčku dostatečný příjem bílkovin. Proto místo po čokoládě zkuste raději sáhnout po plátku sýra…
Jak se mám stravovat po večerním cvičení? Cvičím kolem osmnácté až devatenácté hodiny a hodinu po cvičení mám vždy velký hlad. (Jana K.)
Po cvičení se určitě najezte, protože organismus potřebuje energii pro regeneraci. Pokud je po cvičení čas večeře, klidně si ji dejte. Talíř s večeří by měl být z půlky zaplněný zeleninou, ze čtvrtiny bílkovinou (maso, ryba, sýr, tofu, sója apod.) a poslední část by měly tvořit sacharidy (příloha). Pokud půjdete chvíli po cvičení spát, omezte sacharidy a přidejte bílkoviny.