Odstartováno! Na šestici cvičenců dohlédne svitavský trenér Josef Hýbl

Cíl: lepší postava

Do cvičení pod naším dohledem se pustily čtyři odvážné ženy. Zcela náhodou se do projektu přihlásila Miloslava Češková z Poličky: „Uviděla jsem leták s nabídkou, tak jsem si řekla, proč to nezkusit." Neuznává „zaručené diety". Při většině z nich si člověk pouze pokazí žaludek, nebo je výsledek jen dočasný. Doufá, že si ve fitness centru vylepší postavu. „Očekávám, že když se obléknu, nebudu vypadat jako jitrnice," míní Miloslava Češková.

O posilovně už delší dobu uvažovala také druhá soutěžící. I její cíle jsou více než jasné. „Věřím ve zlepšení zdravotního stavu. Vzhledem ke skolióze páteře potřebuji mít zpevněné svalstvo," říká Lenka Kociánová z Dětřichova.

V pořadí třetí odvážná žena se posledních několik let snaží o nějaký druh jarní detoxikace a odlehčení jídelníčku. „Tento projekt mi přišel vhod, s pohybem navíc bude mít určitě větší efekt," svěřuje se Jana Oujezdská z Rozhraní. Chce se cítit celkově lépe. „Chtěla bych si zpevnit tělo, zbavit se alespoň na čas bolestí zad a když ubude nějaký ten centimetr a kilo navíc, budu jen ráda," poznamenává Jana Oujezdská.

Také Svitavačka Marcela Škeříková se rozhoupala a poslala přihlášku. „Stále jsem jen říkala, že musím se sebou něco dělat. Přirozeně očekávám, že z velikosti 42 40 spadnu na svou původní velikost 38 a obléknu zase své oblíbené džíny, přivyknu ke zdravému režimu a prověřím si svoji vytrvalost," klade si za cíl Marcela Škeříková.

Také zástupci silnější pohlaví se připojili. Čtyřlístek křehkých dam doplňují dva muži. Miloslav Felkl ze Svitav chce zhubnout. „Cvičením si chci vylepšit svou postavu. Mám trochu břicho. Věřím tomu, že pak budu moci nosit věci, které teď neobléknu," říká otevřeně Miloslav Felkl.

Od známé se o projektu Deníku dozvěděl šestý člen našeho odvážného cvičícího týmu, Karel Weber ze Svitav. Nikdy do fitness centra nechodil. Rozhodl se pro změnu. „Očekávám redukci hmotnosti a zvýšení hybnosti," konstatuje Karel Weber.

Statečných bylo sedm, proto se k partě nesoutěžně přidala také Lenka Müllerová, inspektorka distribuce Svitavského deníku.

Stačí zabrat

Všichni si místo činu, kde přijdou o svá kila navíc a doladí své tělesné křivky, už oťukali. Na první schůzce s Josefem Hýblem ze svitavského fitness centra se také seznámili s tím, co je čeká. Jejich trenér si je změřil nejen pohledem, ale i metrem. „Děvčata a chlapci se musí připravit na to, že to nebude procházka růžovou zahradou. Možná bude pro ně sportování obtížné. Na druhou stranu si musejí uvědomit, že to dělají pro sebe. Jestli chtějí do léta zhubnout a vylepšit svou postavu, musí se do toho obout a zabrat," hodnotí trenér Josef Hýbl.

Sledujte s námi, jak se partě soutěžících daří plnit cíle, které si sami dali. Náš seriál Hubněte do plavek s Deníkem najdete v tištěném vydání vždy ve čtvrtek.

Cvičením zapomeneme na to, že stárneme

Odvážlivci v posilovně

Dámy a pánové, kteří se zapojili do projektu Hubněte do plavek s Deníkem, budou po celou dobu pod dohledem odborníka. Šéf svitavského fitness centra Josef Hýbl ví, co na tělo platí. V oboru se pohybuje celý život.

Josef Hýbl se mezi posilovacími stroji a lidmi, kterým záleží na tom, jak vypadají, pohybuje celý život. „Od roku 1969 jsem cvičil v oddílu kulturistiky. Začínal jsem v České Třebové, kde jsem se narodil. O devět let později jsem pak pokračoval ve Svitavách," vzpomíná trenér Josef Hýbl. Také sám před lety startoval na mistrovství světa, stal se mistrem republiky, soutěžil v kulturistice i v silovém trojboji.

Vlastní fitko si pořídil po revoluci. Není to žádný amatér. Absolvoval všechny trenérské kurzy. Vychoval mnoho vrcholových sportovců, mistry republiky, absolutní mistry Evropy, mistry světa. Chlubit se mohou i další.

Trenér ví, jak musí lidé správně cvičit, aby dobře vypadali, i když nechtějí být zrovna na sportovní špici s horou svalů. „O své tělo by se měl starat každý. Dneska je to trend. K tomu, aby člověk dobře vypadal, potřebuje pohyb. Sport má blahodárný vliv na celkovou vitalitu. Tím, že cvičíme, zapomeneme na to, že stárneme a v každém případě se cítíme dobře," dodává Josef Hýbl.

Provozní doba fitness centra Josefa Hýbla

pondělí 9-12 a 14 -20.30

úterý 14 - 20.30

středa 9 - 12 a 14 - 20.30

pouze pro ženy 18 - 20.30

čtvrtek 14 - 20.30

pátek 9 - 12 a 14 - 20.30

sobota 14 - 19

Jak bude soutěž probíhat?

Až do konce května se každému ze soutěžících bude věnovat Josef Hýbl ze svitavského fitness centra. Je pouze na účastnících, jak si se zvoleným stylem hubnutí a zdravou výživou poradí.

Posledních čtrnáct dní soutěže zahájíme na internetových stránkách Deníku hlasování čtenářů. Hlavní cenu získá soutěžící s největším počtem získaných hlasů. Nemusí vyhrát ten, který shodí nejvíc kilogramů. Rozhodovat budou čtenáři podle svých sympatií!

K hezčí postavě získá vítězka či vítěz našeho hlasování permanentní vstupenku do fitness centra Josefa Hýbla a drobné dárky od Deníku.

Soutěžící se zavázali, že soutěž dokončí (při občasné neúčasti ve fitness centru ale nikoho nevyloučíme).

Novinky z hubnoucího režimu všech soutěžících pravidelně zveřejníme.

Stále více se vracíme k tomu, co dělávaly naše babičky

Dita Urbánková

V dnešní uspěchané době se lidé stravují nejen doma, ale i v rychlých občerstveních či restauracích. Pak nestačí jen pohyb. Dobrá a hlavně kvalifikovaná rada je pak k nezaplacení. Jaké jsou zásady správné výživy? Na podobné otázky umí odpovědět akreditovaná poradkyně pro výživu Dita Urbánková, členka Společnosti pro výživu, kromě toho také instruktorka Nordic Walkingu a Priessnitz Walkingu.

Dita Urbánková se zdravé výživě věnuje od studií na vysoké škole. „Když jsem studovala Českou zemědělskou univerzitu v Praze, obor fyziologie zvířat, probírali jsme také kvalitu potravin. Tehdy jsem se začala zabývat i zdravou výživou," vzpomíná poradkyně. Své odborné znalosti stále doplňuje. „Kromě rekvalifikačního kurzu na škole výživy Mahra v Praze, který je nejvyšším vzděláním pro výživové poradce, jsem absolvovala všechny nástavbové semináře v akademii výživy a sportu. V současné době dokončuji studium Lifestyle kouč," říká Dita Urbánková. Bude v České republice jednou z prvních poradkyní pro výživu s tímto titulem.

Také ve výživě se stále něco mění. „Vývoj je v tomto oboru obrovský a neustále se zjišťují nové a nové skutečnosti. Nikdo nemůže říci, že ví všechno o tom, jak to v těle funguje. Opřít se můžeme o přirozenost. Stále více se vracíme k tomu, co dělávaly naše babičky. Tenkrát jsme nechápali, proč bychom měli jíst hrachovou kaši s chlebem," konstatuje Dita Urbánková.

Tato odbornice na výživu se nevěnuje jen dospělým. „Pracuji s dětmi, zaměřuji se na výživu dětí, chodím na besedy do škol. Rodičům kladu na srdce, aby kupovali potraviny v té nejpřirozenější formě a sami dětem do jídla přidali třeba ovoce, než aby kupovali zahuštěné a přislazené pokrmy," dodává poradkyně. Lidé by měli ale pamatovat i na to, že k životosprávě patří rovněž dostatek pohybu.

Poradna pro čtenáře

Chtěli byste se dozvědět nějaké informace, které se týkají zdravé výživy? Zajímá vás, co děláte špatně? Pak máte jedinečnou příležitost. Své dotazy pro poradkyni posílejte na e-mail: kveta.korbarova@denik.cz