Čtyřiatřicátý ročník srandistických Her bez katastru v sobotu poprvé v historii pořádala Miroslavova země, tedy Přívrat. A to s velkým úspěchem. Startovní listina byla do posledního místa zaplněná, nálada skvělá a tomu všemu navíc přálo počasí. Zlato si nakonec odvezli nadšenci z Jarošova.

Po slavnostním příjezdu krále Miroslava se postupně rozjelo osm disciplín. Už jejich názvy dávaly tušit, že se soutěžící mají na co těšit: Jak se točí rak aneb Na hlavičku ťuk, Chyť si ho, ale nemačkej aneb Ovoshow, Kdo si ho nepostaví, ten si ho nezaslouží, Šaškárna krále Miroslava aneb Tref se do huby nebo Houpy hou aneb Okroužkuj si přívratského Pepíka. „Pojali jsme je jako královské disciplíny,“ uvedl přívratský starosta Miroslav Veselý, který neskrýval radost, že do jejich obce, která hry pořádala poprvé, přijel plný počet týmů. Hry si nenechalo ujít třicet družstev z Orlickoústecka, Svitavska a Rychnovska. Na start se postavilo rovněž družstvo starostů, s nimiž soutěžil krajský radní Petr Šilar.

Taktika družstev byla různá, někteří ji Deníku prozradili. Co nejvýš se chtěla dostat Budislav, která je pravidelným úspěšným účastníkem her. „Vždycky jsme byli s naším umístěním spokojení a doma nás taky pochválili. Naše taktika je jít do všeho po hlavě,“ shodl se tým s originálními čepičkami na hlavě.
„Zúčastnit se a pobavit se, ale vyhrát dnes nemůžeme, protože jsme domácí. Zatím v sobě máme málo alkoholu, tak je to takové těžkopádné, ale určitě se to rozjede. Obavy nemáme vůbec z ničeho, jsme strašně disciplinované družstvo a všechno máme zmáknuté,“ řekl za domácí Přívrat Martin Janecký.
„Naše taktika je poslední místo. Daří se nám to, máme sérii asi sedmi nebo osmi posledních míst. Ale někdy je to těžké, protože některé konkurenční týmy přijedou se stejnou taktikou, nebo mají v sobě tolik adrenalinu, že se nás snaží spláchnout, ale po těžkém boji se nám to vždycky podaří,“ konstatoval za Hnátnici František.

„Na bednu“ nakonec vystoupila družstva Jarošova, Dolní Dobrouče a Sloupnice. Hnátnici vyšla její tradiční taktika a skončila poslední.