Archeologové objevili už před časem na poli u Jevíčka žárové pohřebiště z doby římské. Několikatýdenní výzkum na zimu přerušili, ale příští rok se sem zase studenti z několika univerzit společně s docentem Eduardem Droberjarem vrátí. Skončil však pouze výzkum v terénu. „Udělali jsme i geofyzikální výzkum, díky kterému jsme zjistili, kde se nacházejí jednotlivé žárové hroby. Na ty se zaměříme příští rok. Vyjmuli jsme také ze země čtyři žárové hroby, které jsou připravené pro zkoumání na radiologické klinice, tedy technologií CT. Zjistíme tak, co v nich je ještě dříve, než je začnou rozebírat antropologové," vysvětlil docent Eduard Droberjar.

Pokračuje také příprava muzea Germánů, které bude v České republice i Evropě ojedinělým počinem. „Ještě letos chceme připravit projekt muzea po technické stránce, kdy nás čeká rekonstrukce bývalé sýpky v Jevíčku. Ale musíme realizaci nachystat i odborně, muzeum se bude zřejmě jmenovat Archeologie Germánů," dodal docent Droberjar.

Muzeum by mohlo představit celou germánskou civilizaci. Historici zde chtějí vystavit nálezy, ale také třeba kopie luxusních předmětů z Čech a jiných evropských zemí. Pro Jevíčko je to šance, jak přilákat další turisty. „Panská sýpka za školou není využitá. Muzeum je jednou z možností, navíc nikde jinde takové není," podotkl jevíčský starosta Roman Müller.

Archeologové našli v Jevíčku spony, zbytky zbraní a další cenné předměty.