Právě takový, bez hřiště, je ve Svitavách. Zastupitelé to ale chtějí změnit. Plánují, že sem v dohledné době umístí krajinotvorné prvky, které ocení nejen malí obyvatelé města.

Park Jana Palacha dozná po letech změn. Přibudou originální objekty ze dřeva a z umělého kamene. Tesaný kmen a zvlněné béžové kamenné desky poslouží nejen jako lavičky, ale také jako prolézačky a skluzavky pro děti. Podle architektů Benedetty Taglliablue a Enrica Mirallese z Barcelony, autorů kamenného prvku, má lavička s názvem Lungomare zvát kolemjdoucí jako pláž, být pohodlná jako písečná duna nebo vlny moře.

„O výběru prvků jsme se poradili s matkami z mateřského centra, které organizují rodinný život ve městě. Uvítaly, že zde nebude klasické hřiště, jako jsou všude jinde,“ uvedl starosta Jiří Brýdl na středečním zasedání městského zastupitelstva. Architekt Petr Stolín, rodák ze Svitav, navrhnul umístění nových objektů tak, aby se lidé mohli jak vyhřívat na slunci, tak vyhledat stín v parném létě. Kamenné lavice ze Španělska váží jeden a půl tuny a jsou samonosné. Na podobných odpočívají turisté třeba v Kodani nebo na pobřeží amerického Miami. Zastupitelé uvažují, že by je ošetřili speciálním nátěrem, který je ochrání před sprejery.

Regenerace parku před deseti lety vyvolala odpor u části obyvatel. Park přesto získal podle zahradního architekta Vítězslava Zábojníka zpět podobu zahrady. Ke klidnému odpočinku ho Svitavané užívají téměř na den přesně již osm let. Letos v parku kromě nových prvků za dvě stě tisíc korun přibude kavárna, kde návštěvníci najdou zázemí již od počátku září.

Názor zahradního architekta, který projektoval obnovu parku

Myslím si, že místo, které plánujete, pro umístění hřiště, je poměrně nešťastné, protože tím se stane park velmi rušným. Je průchozí okolo policie spojuje dvě ulice. A tak protější strana – u jezírka, byla vyhledávaná jako klidová. Nyní při umístění hracích prvků na dětském hřišti se i tato část stane poměrně velmi rušnou dětským křikem a tak park přestanou vyhledávat občané, kteří hledají klidnou oázu v rušném městě.Mimo jiné je v blízkosti dvou prvků- skupina azalek a rododendronů, které budou v době květu svádět k trhání a pak jezírka, které bude svádět ke hrám i v tomto prostoru. Mým konzultantem byl Prof. ing. Ivan Otruba, ale myslím si, že by můj názor také sdílel.
ing. Vítězslav Zábojník