Největší nápor návštěvníků zaznamenal v úterý odpoledne piaristický kostel. Pro veřejnost nebyl běžně otevřený a navíc je uvnitř značně zdevastovaný. Tady bude zásah dělníků a architektů asi největší. „Kostel je v dezolátním stavu. Už se těším, až bude opravený, protože je to úžasný prostor. Byla jsem tam na mši s Tomášem Halíkem a s buddhistickými mnichy a bylo to krásné. A vždycky mě mrzelo, že je zavřený,“ řekla Jiřina Macháčková z Litomyšle.

Na koncerty v piaristickém kostele vzpomíná Vladimír Žák. V úterý si nenechal ujít poslední možnost a přišel se s kostelem ´rozloučit´. „Hrával jsem tam na varhany. Kostel má nádhernou akustiku. Až se opraví, stane se z něj krásná památka nejen pro Litomyšl, ale pro celý Pardubický kraj,“ uvedl Žák.

Firma Hochtief, která zvítězila ve výběrovém řízení, již převzala všech jedenáct objektů na návrší. Rekonstrukce tedy začíná. „Lidé musí počítat s omezeními, která se budou odvíjet podle postupu prací. Každopádně zůstane otevřený zámek, Evropské školicí centrum i fakulta restaurování nebo archiv,“ sdělila Michaela Severová z litomyšlské radnice.