„Když jsem zjistil, že se koná výběrové řízení na místo kastelána na hradě Svojanov, nezaváhal jsem ani chvilku a přihlásil jsem se,“ říká Slabý. Toto povolání ho po celý čas velmi bavilo. Petr Slabý má rád historii. Lituje, že ji za minulého režimu nemohl vystudovat. Svého koníčka však uplatnil na hradě. Hlavním důkazem byla víkendová akce Závišovo panování, kterou zorganizoval. „Myslím si, že je patrná změna v areálu hradu. Vypadá to tu poněkud živěji, než když jsem v lednu minulého roku nastoupil,“ říká Slabý.

Největší radost měl na začátku letošní sezóny z toho, že se začíná dávat dohromady spolehlivý kolektiv pracovníků hradu. To se začalo odrážet i na tržbách. První dva měsíce letošní sezóny byly naprosto nesrovnatelné s minulým rokem. Práce kastelána je však mnohdy náročná. V zimních měsících je každodenním chlebem udržování příjezdové cesty na hrad.

Stačilo by jen jednou zanedbat a nahoru ani dolů by se po zledovatělé silnici nikdo nedostal. „Jakmile začne sněžit, musí se vyrazit s traktorem a odmetat napadaný sníh, a to i několikrát za hodinu,“ popisuje náročnou službu. Stará památka má své mouchy a nedostatky. Neustále se objevují další a další problémy. Největším nepřítelem je voda.

V zimě je důležité hrad řádně vyhřát, aby nepopraskaly zdi, do kterých spárami zatéká. „Po čtrnácti dnech mého působení začala téct voda do hradního paláce, museli jsme ihned zasáhnout, aby nedošlo k promáčení vnitřních prostor,“ popisuje nelehkou úlohu kastelána Slabý.