Na Svojanově ale lidé budou platit standardní vstupné. „Pokladna je přístupná pro jednoho člověka s rodinnými příslušníky. Až si zakoupí vstupenky a opustí prostory pokladny, bude moci vstoupit další,“ říká kastelán hradu Miloš Dempír. Před pokladnou si musí všichni ošetřit ruce dezinfekcí. Další omezení čekají na turisty v areálu hradu.

„Hláska bude mít samostatný provozní řád, aby se lidé vystřídali a nevystupovali najednou ve velkých skupinách. Vstup bude omezený na jednu rodinu,“ vysvětluje kastelán. Pokud návštěvníci nedodrží pravidla, může se stát, že správa hradu věž úplně uzavře. „V době, kdy byl hrad dva měsíce zavřený, nám stát nepomohl. Jsme odkázaní na minimum, které mámea které si vyděláme. Nejsme schopní personálně posilovat provozní dobu o lidi, kteří by pouze hlídali věž,“ podotýká Dempír. V úterý 26. května zpřístupní na Svojanově prohlídkové okruhy interiérů hradu. Prohlídky budou omezené, aby splňovaly vládní nařízení. I tak ale kastelán Miloš Dempír počítá ztráty. Pauza kvůli pandemii koronaviru ho připraví asi o 1,5 milionu korun a tisíce návštěvníků. Doufá, že v hlavní turistické sezoně budou lidé trávit dovolenou v Čechách, takže by na hrad Svojanov mohlo přijet více turistů. Zrušit ale musí velké akce, na které jezdí tisíce lidí z celé republiky.

Hrad Svojanov je v květnu otevřený od 9 do 17 hodin denně kromě pondělí. Pro návštěvníky je otevřená i zahrádka hradní restaurace. Ta nově nabízí piknikové menu, které si mohou lidé vychutnat přímo v zahradách hradu.