„Sešli jsme se tady s kamarády řezbáři a společně vyrábíme takzvaný pohyblivý obraz. Dalo by se to popsat jako velká dřevěná krabice. V ní budou vyřezané pohyblivé postavičky, které budou vyrábět něco ze dřeva. Chceme tam mít truhláře nebo třeba tesaře," prohlásil řezbář Jan Dvořák. Postavy má podle řemeslníků rozpohybovat soustava ozubených kol a převodů. Obraz pak návštěvníci rozpohybují jednoduše tak, že zatočí na kliku. Kastelán Miloš Dempír nápad řemeslníků na společnou tvorbu přivítal.

„Řezbáři by tady rádi tvořili několik let. Jejich nápad jsme přivítali, neboť to považujeme za zpestření programu pro návštěvníky 
a zkrášlení interiérů," řekl kastelán hradu Miloš Dempír. Vzniknout by tak mohla nová tradice „Týden řezbářských dnů na hradě".
Už teď je totiž jasné, že za sedm dní nelze vytvořit ani jeden obraz a k „oživlému" dílu je cesta dlouhá. Kastelán však nepopírá, že by mohlo vzniknout obrazů více na náměty celkem šesti pověstí spojených s hradem Svojanov.

TUŽKU DŘÍV NEŽ DLÁTO

Vytvoření figurky z lipového dřeva není snadnou záležitostí. Než se řezbáři dají do díla, tak se musí nejdříve pečlivě připravit.

„Nejdůležitější je vymyslet postoj figurky a nakreslit si ji na papír. Pak se musí najít kus dřeva, do kterého se to vejde. Pak ořežu strany, abych se co nejvíce přiblížil danému tvaru a pak vezmu do ruky dlátko a pokračuju," popisuje svůj postup čtenářům Jan Dvořák.

V sobotu ještě na Svojanově nebyli všichni řemeslníci, zbytek šestičlenné skupiny má dorazit v nejbližších dnech. Pokud řezbáři za týden dílo nestihnou, tak si práci odvezou domů a na hrad pak přijedou pohyblivý obraz zkompletovat. Výsledné dílo řemeslníci zatím neplánují natírat, chtějí totiž, aby návštěvníci mohli krásu obrazu obdivovat v původních barvách.