„Houby konečně začaly růst,“ informoval Libor Tmej z Choceňského mykologického klubu. Na počátku týdne se houbaři odborníci pochlubili svými úlovky.

„Sešlo se nám na kolem osmdesáti druhů hub. Ne všechny ale byly jedlé,“ řekl Libor Tmej. Podle mykologa růst hub zatím není nijak masivní. Přesto se dají najít druhy bílých hřibů, jako jsou třeba dubové a smrkové. Začaly růst i suchohřiby hnědé nebo babky. Z modrajících druhů hřibů se v lesích objevují kováři nebo koloděje.

Odborníci zaznamenali také růst teplomilných druhů hřibů. „Objevil se vzácný ale prudce jedovatý satan,“ upozornil Libor Tmej. Ten se ale vyskytuje především v teplejších lokalitách na vápencových a opukových stráních porostlých listnatými dřevinami, zvláště duby a habry. Na chladnějším Poličsku se s vzácným druhem asi lidé nesetkají. Podle mykologa ale třeba v okolí Rozhraní nebo Letovic to je možné.

close zoom_in Kromě hřibovitých hub se v těchto dnech dají najít lišky, žampiony nebo pýchavky. Pro ně nemusí lidé do lesa, ale klidně do parku.

Podle mykologa Libora Tmeje z Chocně je zajímavé, že o víkendu rostly houby poměrně málo. Ovšem v pondělí odborníci v lesích již zaznamenali daleko hojnější počty plodnic. „Houbaři, kteří mají svá místa, by je měli obejít. Třeba naleznou vatovec obrovský a další druhy,“ vyzývá houbaře Libor Tmej. Tak neváhejte, vezměte košíky, nože a vyrazte do lesa. Taková polévka či omáčka z čerstvých hub je přece pochoutka.