„Na houbách jsem zatím nebyl, akorát dcera našla asi třináct babek. Ty větší byly červivé. Normálně na houby chodíme, letos se ovšem nechystáme, je dost sucho,“ míní Roman Jonáš z Litomyšle. Záleží ale na lokalitě. V lesích na Poličsku je podle všeho situace o něco lepší. „Táta už byl a říkal, že v Jedlové rostou. Zrovna v neděli jsme měli houbovou polévku,“ říká Miloš Břicháček.

Podle choceňského mykologa Libora Tmeje už houbařská sezona v Pardubickém kraji vypukla. „Srpen je obvykle nejslabší, protože bývá nejsušším měsícem. Ovšem půst byl poměrně velký a houby teď rostou ve velkém množství. A navíc všechny druhy,“ uvádí Tmej.

Dají se najít jak v lesích listnatých a jehličnatých, tak i v parcích a zahradách. „Vypadá to velmi slibně,“ dodává mykolog.

V Pardubickém kraji jsou podle něho dvě úrodné lokality, a to oblast Železných hor a Svitavsko. „Úrodné jsou lesy mezi Moravskou Třebovou a Svitavami, například rezervace Rohová nebo Gajer,“ prozrazuje choceňský mykolog. Další místa na Svitavsku, kam mohou houbaři zajet a najít dobré kousky, jsou podle něho oblasti kolem Svojanova a opatovské pomezí.

Momentálně začala vhodná doba pro sbírání pýchavek obrovských. „Pokud někdo má svá místa, dají se najít zajímavé exempláře ve velkém množství,“ tvrdí Tmej.

Srpen je podle něho i měsíc holubinek. V létě jich roste velké množství. „Z jedlých to je například holubinka namodralá, mandlová, doupňáková, nazelenalá a další,“ vypočítává mykolog. 

Tereza Ryšanová

Ilustrační foto
Sezona hub propukla. Pochlubte se svými úlovky, pošlete nám fotografie