O zchátralý hotel Slavia na svitavském náměstí projevili zájem dva investoři. Jsou ochotní za objekt zaplatit 11,4 milionu korun. Město chce mít záruky, že ze tří sešlých domů, které objekt tvoří, skutečně vznikne hotelové a restaurační zařízení. Pro budoucího majitele proto schválili zastupitelé přísnější podmínky.

Bývalý hotel na náměstí chtějí koupit dvě firmy, svitavská realitní kancelář Mouřenín a pardubická společnost Finex Investment. Ta pardubická projevila zájem už v lednu. Později od záměru odstoupila, ale před dvěma dny se znovu přihlásila. „V současnosti jsme připraveni projekt zrealizovat. Jsme schopní akceptovat usnesení zastupitelstva z 26. ledna a přistoupit k projednání a podpisu kupní smlouvy na hotel Slavia,“ uvádí se v dopisu pardubické firmy.
Před zástupci města tak stojí další rozhodnutí. Vybrat jednoho z možných investorů. „Máme dva zájemce, kteří akceptují stejné podmínky. Nabízíme možnost vyjednávat s nimi, kdo předloží městu výhodnější nabídku,“ uvedl starosta David Šimek.

Zastupitelé ve středu schválili nové podmínky. Jednou z nich je smluvní pokuta za nedodržení podmínek smlouvy. Činí 2,28 milionu korun místo původně uvažované desetiny prodejní ceny. Svitavy také požadují až do kolaudace předkupní právo za původních 11,4 milionu korun. Navíc chtějí minimálně půlmilionovou kauci složenou v bance, z níž by se hradily smluvní pokuty ve prospěch města.

Změna podmínek se některým zastupitelům nelíbila, stejně jako fakt, že firma Finex Investment, která se záměru před časem vzdala, je stále ve hře. „Myslím si, že by bylo korektní, když se přihlásil nový zájemce, který má o koupi zájem za stanovených podmínek, aby ji realizoval,“ řekl Pavel Strniště ze sdružení Naše Svitavy. Pardubická společnost se podle některých zastupitelů již jeví jako nedůvěryhodná.

Firmu z Pardubic ale zastupitelé ze hry vynechat nemohli. „Jestliže nebylo zrušeno původní lednové usnesení zastupitelstva o prodeji Slavie společnosti Finex Investment a společnost svoji přihlášku nyní obnovila, museli jsme rozhodovat i o nich,“ vysvětlil místostarosta Miloš Vízdal. Úprava podmínek by měla zvýšit jistotu a záruky pro město. „Před několika měsíci jsme neměli žádného zájemce. Ve chvíli, kdy máme dva, měli bychom být jako zastupitelé šťastní, že můžeme hledat ideální variantu k řešení problému. Pro korektního zájemce cena zůstává stejná. Mění se pouze sankční podmínky. Pokud bude mít korektní zájem, tak se pro něj nezmění vůbec nic,“ poznamenal Harald Čadílek, zastupitel Svitav za ODS.

Kdo očekával, že vyhraje ten, kdo zaplatí víc, mýlil se. „Bylo by nekorektní, abychom vybrali subjekt, který dá za hotel vyšší částku. Pořízení objektu je jedna záležitost. Budou následovat obrovské investice, aby zájemce domy zprovoznil. Chceme, aby nám subjekt, který chce hotel koupit, dal nějakou záruku, že má skutečně zájem,“ dodal starosta David Šimek. Zájemci nyní mají dva týdny na to, aby se k požadavkům města vyjádřili. Dopisy s novými podmínkami odeslala radnice včera.

(čtk,kk)

CO VY NA TO?

Věříte, že Slavia znovu ožije?

Ilona Nováková, Brněnec

Moc tomu nevěřím. Myslím si, že hodně záleží na tom, kdo Slavii dostane do rukou. Musel by to být někdo, kdo bude mít chuť bojovat. Vzhledem k tomu, že současný majitel ji nechal poměrně dlouho chátrat, tak to bude asi hodně nevýhodné a náročné. Kdyby se to podařilo, bylo by to fajn. Mám na Slavii pěkné vzpomínky a dobře tam vařili.

František Navrátil, Svitavy

Nevím, jestli se ještě někdy někomu podaří vzkřísit Slavii. Chodili jsme tam s partou pětadvacet let každou neděli. Až do poslední chvíle, než ji zavřeli. Rád bych se tam ještě podíval. Pokud ji někdo dostane, jde o to, aby měl dost peněz. Kdyby se to podařilo, bylo by to pro Svitavy pěkné. Na náměstí není žádný hotel.

Ptala se: Květa Korbářová