V Motorestu U Kocoura plní přání. Podávají i bramboráky s marmeládou

Když se manželé Šafářovi dozvěděli, že jsou opět na špici v oblíbenosti, neskrývali nadšení. „Opravdu jsme to letos vůbec nečekali. Ocenění nás těší. Víme, že naše práce není nadarmo," shodují se Alžběta a Zdeněk Šafářovi. Po loňském vítězství neusnuli na vavřínech a stále pokračují ve své práci. „Ačkoliv to zní jako fráze, snažíme se všechno dělat opravdu poctivě. V restauraci jsme každý den. Je to krásná práce. Myslím si, že jedna u nejhezčích. Pracovat s lidmi, vymýšlet jídla, obnovovat a vylepšovat recepty, to je to, co nás baví," říká Zdeněk Šafář.

Vždy čerstvé menu

Každý den připravují meníčka, pokaždé jiná a hlavně čerstvá. „Na výběr jsou dvě polévky, podáváme naši i cizí kuchyni. Každý den máme nabídku z každého druhu masa, ze všech příloh. Hlídáme, aby se jídla často neopakovala. Oblíbené věci nabízíme častěji, jako svíčková, guláš, ptáček," míní Zdeněk Šafář.

Manželům záleží samozřejmě i na tom na tom, jak je jídlo upravené na talíři. Komunikují s kuchaři i s hosty. „Pokud má host chuť na něco, co není v jídelním lístku, z devadesáti devíti procent se domluvíme. Víme, jaké suroviny máme v lednicích i ve skladech. Dokážeme splnit zákazníkovo přání. Podávali jsme i knedlík s řízkem a se zelím, což je krajová záležitost, někdo chce třeba i bramborák s marmeládou," popisuje chutě hostů Zdeněk Šafář. Největším oceněním je pro manžele nejen prázdný talíř, ale i chvála. „Když host řekne, že se často stravuje po restauracích, pochválí nám, že se mu u nás líbí, že tu máme čisto a útulně, pak to nemá chybu. Na lidech poznáte, pokud to myslí opravdu upřímně," říká Alžběta Šafářová.

Guláš od Kocoura

Kromě vyhlášeného pečeného marinovaného kolínka Šafářovi připravují i speciální Kocourův guláš. Neměli žádný jiný název, tak jej pojmenovali podle restaurace. „Je to poctivý hovězí guláš dochucený a přizdobený dalšími ingrediencemi, trochou křenu, tatarské omáčky, ozdobený opečenou uzeninou a cibulkou," přibližuje dobrotu Zdeněk Šafář. Ve stálé nabídce ho ale zákazníci nenajdou. „Občas ho chystáme na víkend nebo do denního menu. Jako přílohu dáváme většinou karlovarský knedlík nebo bramboráčky, někdy více druhů knedlíků," upřesňuje Alžběta Šafářová.

Archiv jídelníčků

V restauraci jsou manželé Šafářovi od prvního dubna 2008. „Pronajali jsme si ji a hned druhý den jsme otevřeli. Konkurence je veliká, ale my se nebojíme," usmívá se Zdeněk Šafář. Motorest byl zařízený, takže start byl velice rychlý. Počátky a samotný vývoj restaurace dokládají i jídelní lístky. Archivují je úplně všechny. „Začali jsme kvůli tomu, aby se jídla často neopakovala. Pak se z toho ale stala tradice," míní Zdeněk Šafář. Zatímco na tom prvním aprílovém lístku našli strávníci mimo jiné hovězí vývar a moravského vrabce, dnes se pouští i do specialit. „Chodí k nám takoví zákazníci, kteří ocení kvalitní a novější kuchyni, ale samozřejmě nabízíme i klasiku," poznamenává Alžběta Šafářová. Je přesvědčená, že důležitá je hlavně poctivá domácí kuchyně, kterou strávníci ocení.

Proč jste si oblíbili právě Motorest 
U Kocoura?

Otradovský

Milan Otradovský,
Hradec nad Svitavou

Chodím jsem hlavně na hotovky na oběd. Zaujalo mě, že tady opravdu vaří velice dobře, chutně a ještě je tu navíc příjemná obsluha. Rád si dám držťkovou polévku, samozřejmě řízek. Výborně zde vaří i svíčkovou.

Prudil
Josef Prudil, Svitavy
Dnes tady zastupuji svého syna Josefa, který je pracovně zaneprázdněný. Je kapitánem florbalistů a všichni sem chodí pravidelně na jídlo. Na tento motorest slyším stále jen samou slávu. Sám jsem tady taky několikrát byl. Mohu slova všech jen potvrdit. Je tady příjemná obsluha a dobře se tady najíme.

Ettlová
Jana Ettlová, Svitavy
Je tady příjemná obsluha, příjemné prostředí. Schází se tady docela hodně známých lidí, tak se tady dá pěkně posedět. Výborně tady vaří. Pochutnám si na boršči, česnečce, marinovaném kolínku. Dětem chutná bramborová pizza. Nedávno jsme tu byli na svatbě a svíčková byla jedinečná.

Kos
Slavomil Kos, Svitavy
Je tady příjemné prostředí, vynikající obsluha, výborná kuchyně a klid. Chodíme sem na oslavy. Dcera tu měla svatební hostinu. Rádi sem chodíme. Celkově je tady výborná kuchyně. Dáváme si marinované koleno nebo rarášky. To je kuřecí maso v pikantním obalu s česnekem. Výborně se hodí k vínu.

Bartoš
Petr Bartoš, Svitavy
Chodíme sem pravidelně s partou. Stihneme fotbálek a pak si sem zajdeme. Je tady příjemná obsluha a točí tu dobré pivko. Z jídel jsem si oblíbil pečené marinované koleno. Je fakt výborné. Všem bych ho doporučil. 

Delikatesa od Kocoura: marinované vepřové kolínko

Vepřové kolínko. Někdo by si řekl, že je to obyčejné selské jídlo a to pořádně mastné a nezdravé. Ale pokud ochutná to, které připravují v Motorestu U Kocoura, změní názor. Jemné masíčko prokořeněné marinádou doplňuje skvělý sos.

Alžběta a Zdeněk Šafářovi si recept na pečené marinované vepřové kolínko hlídají jako oko v hlavě. Celý návod na přípravu této jedinečné speciality nedají z ruky.

Základem je kvalitní čerstvé vepřové koleno od našeho řezníka a naše speciální marináda. Recepturu na ni si ale hlídáme," říká Zdeněk Šafář. Základem úspěchu je maso naložit do marinády. „Postačí i dvanáct hodin. Potom ho čtyři hodiny pomalu pečeme, pak má tu správnou chuť," prozrazuje Zdeněk Šafář.

Složení marinády z Šafářových nikdo nedostane, ani kdyby je mučili. „Připravujeme si ji sami. V marinádě je celkem dvanáct ingrediencí. Nedáváme do ní nic zvláštního, jen běžně dostupná koření. Vždy záleží na správné kombinaci a množství, aby se chutě prolínaly," upřesňuje Zdeněk Šafář.

Svůj recept šikovní restauratéři postupem času vypracovali k dokonalosti. „Zkoušeli jsme složení tak dlouho, až jsme se dopracovali k současné podobě a chuti. Až hosté začali říkat wow!" směje se Alžběta Šafářová.

Za vepřovým kolínkem jezdí strávníci z daleka, tedy i dovolenkáři. „Našli si na internetu Deníku článek z minulého roku, kde se psalo o tom, že U Kocoura mají nejlepší pečené marinované koleno. Tak ho sem jezdí ochutnávat," podotýká Zdeněk Šafář. Manžele těší, když se hosté svěřují, že jezdí na kolínko i do Německa, ale takové jako U Kocoura ještě nikdy nejedli.