Podle nového zákona o vodách, který začne platit v lednu příštího roku, už nebudou smět vypouštět splašky trativodem na sousední louku, ale vodotečí do nejbližší říčky či potoka. Nic naplat, že s vybudováním takové kanalizace je na hřebenech hor, kde řeky teprve pramení, velký problém.

„Nemůžeme přece tahat nový vodovod pět kilometrů nepřístupným terénem do údolí!“ klepe si na hlavu provozovatel známé chaty Výrovka v Krkonoších Jaroslav Makovička. A doufá, že Výrovka se nelogickému zákonu vyhne. Rozbory odpadní vody z její čističky totiž vypadají podle Makovičky příznivě.

„Ale pro řadu chat na hřebenech, to bude opravdu rána,“ dodal šéf Výrovky. Jenže pokud kanalizaci nevybudují, hrozí jim vysoké pokuty. V Jeseníkách už mnozí majitelé uvažují, že chaty zavřou.xx I kdyby se totiž majitelé chtěli zákonu podřídit a miliony do kanalizace investovat, zase by se dostali do křížku s ekology. Ti by jim budování několikakilometrových výkopů napříč Krkonošským národním parkem nedovolili.

Ministerstvo životního prostředí už přiznalo chybu a hodlá zákon co nejdřív přepracovat. „Připravujeme novelu vodního zákona tak, aby tento problém už chaty neměly. Novela by měla být připravena v příštím roce,“ slíbil nedávno novinářům mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Podle ochranářů by taková kanalizace napáchala víc škod nežli užitku.

Majitelé Luční nebo nedaleké Labské boudy stejně jako šéf Výrovky doufají, že se nutnosti stavět kanalizaci vyhnou. „Máme zbrusu novou čističku, dostali jsme na ni peníze i z EU. Voda odtud odtéká naprosto čistá. A je přece jedno, jestli ji do Labe vypustíme tady nahoře, nebo až dole v Peci. Nebo snad ne?“ podotkl mluvčí Luční boudy Jiří Chvojka.