Žáčkovo nečekané rozhodnutí, které odcházející ředitel odůvodnil návratem k umělecké činnosti, rozvířilo, stejně jako před necelými třemi roky, dohady, kdo usedne do křesla šéfa kultury ve městě.

Žhavou kandidátkou na ředitelský post z pohledu části veřejnosti je vedoucí turistického informačního centra Ester Dvořáková Tesolin, která kulturním službám dočasně šéfuje. „Paní Ester Dvořáková Tesolin byla pověřena řízením od 1. května do data jmenování nového ředitele organizace,“ upřesnil na dotaz Deníku tajemník městského úřadu Stanislav Zemánek. Ester Dvořáková však jako budoucí ředitelka kulturních služeb nepřipadá v úvahu. Nesplňuje totiž kvalifikační požadavky výběrového řízení, které město pro výběr kandidátů stanovilo.

Není to poprvé, co výběrové řízení na ředitele kulturních služeb, provázejí spekulace a dohady. Dnes, stejně jako před třemi roky, se hovoří o někdejší tiskové mluvčí města Dagmar Zouharové. „Přiznám se, že kultura ve městě je pro mě už od dob mé účasti v pracovní skupině pro tvorbu kulturních projektů fungující ještě v dobách mého působení v Domě dětí a mládeže prioritní sférou zájmu,“ potvrzuje Dagmar Zouharová.

Není divu, Zouharová je autorkou pětice úspěšných kulturních projektů, které město za jejího působení na radnici realizovalo. Navrhla pořádání maratonu letních kulturních akcí Na dvorečku ve městě, loňskou novinku festival Hedvábení, každoroční akci Školy pro město, námětu na vytvoření naučné stezky po historii moravskotřebovského školství nebo soutěž mladých fotografů Youngfoto. Přestože byly podle Dagmar Zouharové vedením města uvedené projekty, které Moravskou Třebovou v posledních pěti letech posunuly v kulturní nabídce dopředu, přijaty, pro funkci ředitelky kulturních služeb byla už předem onálepkována jako nekompetentní.

Na dotaz Deníku, zda podala přihlášku do výběrového řízení však odpovídá zcela jednoznačně. „Před dvěma lety mi bylo starostou Izákem při rozhovoru o možnosti zařadit se mezi uchazeče o funkci ředitelky kulturních služeb jasně řečeno, že vedení města považuje moji osobu pro výkon této funkce za nevhodnou,“ vysvětluje Zouharová, proč se na místo ředitelky ani nehlásí. „Faktická účast ve výběrovém řízení nebyla už tehdy, a teď není už vůbec, relevantní,“ uzavírá bývalá mluvčí, která se po odchodu z radnice vrátila k učitelské profesi.

Foto: Pardubický kraj
Dům Na mostě nabídl bydlení pěti lidem

Změnu si pochvaluje. Na současné práci ve škole na křižovatce oceňuje vřelost a bezprostřednost, s jakou byla kolektivem přijata, vynikající pracovní atmosféru, bezproblémovou spolupráci i klima, které mezi učiteli a žáky panuje.

Další ženou, jejíž jméno se v souvislosti s možným obsazením ředitelského postu v posledních dnech skloňuje, je výtvarnice, učitelka a zastupitelka města za KSČM Hana Horská. „Nemám to zatím rozhodnuté, co bude ještě nevím,“ říká několik hodin před uzávěrkou přihlášek Hana Horská. Kandidaturu ale nevylučuje.

Asi poslední vážnou kandidátkou mezi čtyřmi ženami je Petra Hořínková Dvorská, která je členkou sociální demokracie a předsedkyní svitavské okresní organizace Sdružení sociálně demokratických žen. Před tím pracovala jako asistentka poslance za ČSSD Václava Neubauera.

Dohady se vedou rovněž o současném místostarostovi města Pavlu Brettschneiderovi (SNK Evropští demokraté). Ten to však odmítá. „O kandidatuře na ředitele kulturních služeb neuvažuji. Jsou to jen spekulace lidí,“ uvedl pro Deník.

Patrně poslední jméno, které se mezi lidmi objevilo, je majitel moravskotřebovského hudebního klubu Duku Duku Martin Sedlák, který byl vážným kandidátem na post ředitele kulturních služeb už při posledním výběrovém řízení před třemi lety. Tehdy ale dali radní města přednost Františku Žáčkovi.

Ilustrační foto.
Lidské hyeny opět úřadovaly