Přesto se čtrnáctý ročník festivalu slivovice Biskupické kaléšek vydařil. Pěstitelé zaslali do soutěže o nejlepší pálenku padesát devět vzorků.

Biskupické kaléšek už není jen svátkem na Malé Hané. Ojedinělá akce přesáhla hranice regionu a přitahuje lidi z celé republiky. Své kořeny má na Malé Hané také Bedřich Gloss. Narodil se tady, ale dnes žije v Praze. Přesto nechybí na žádném Kaléšku. V obleku, s motýlkem a jeho pověstnou nonšalancí ho mohli návštěvníci potkat na návsi i v sobotu. „Chtěli mě na Kaléšku do poroty, ale bylo nesmyslné, abych sem jezdil koštovat pálenky z Prahy. Tak jsem se stal nalívačem. Starám se o hosty a moc mne to baví. Je to pro mne čest a vážím si toho," řekl Bedřich Gloss. K festivalu zkrátka už patří. „Biskupické kaléšek, je to o tom, že tady potkám spoustu lidí, které třeba rok nevidím. Je to velmi příjemné. Jsou tady vrstevníci mojí matky, kamarádi, dobrá atmosféra. Potkal jsem tu řadu politiků a zajímavých lidí," uvedl Bedřich Gloss. Před třemi lety ho pořadatelé dekorovali jako Vrchního  kaléšníka.

Pravidelným hostem Biskupického kaléšku je závodník na vysokém kole Josef Zimovčák. Na Malou Hanou jezdí už  jedenáct let, ač nepije.

Slivovicí nekloktám

Táhne ho sem spíše závod historických velocipedů než košt pálenky. „Jezdím na kole a když má dojít ke koštování, tak říkám: Včera jsem to přehnal. Chystám se, že začnu pít v šedesáti letech, v padesáti jsem to už prošvihnul," poznamenal Josef Zimovčák, několikanásobný  mistr světa v jízdě na vysokém kole. Pochází sice z Moravy, ale slivovici používá na něco jiného než na pití. U Moraváků za to klesl v očích. „Pálenku jsem mnohokrát  použil jako lék, na kloktání. Když mě kolegové viděli, jak kloktám a pak jsem ji vyplivl, tak mě pokárali. Ztratil jsem u nich kredit správného Moravana. Tak už tedy nekloktám," dodal Josef Zimovčák.

V Biskupicích se v sobotu koštovala pálenka jako každý rok. Sezona ale byla špatná. „Je to nejhorší sezona, co jsem kdy zažil. Třešně nebyly skoro žádné, stejně tak meruňky a švestky jen někde. Jablek bude asi dost, začínají se teď pálit. Věřím, že jablka to trochu zachrání," sdělil Antonín Káňa z palírny v Biskupicích.

Vítězné pálenky

1. František Zapletal –  Čechy p. Kosířem  broskev 50% (2012)
2. Milan Wolf –  Křenov jablko (2010)
3. Bohumír Mrňka -Konice švestka (2005)
Cena publika:
Karol  Loebe – Biskupice hruška 55% (2005)

(Výtěžek z koštu soutěžních vzorků činí 7883 korun. Dva tisíce přidal hejtman Radko Martínek. Peníze pošle obec na pomoc charitě v Moravské Třebové.)