Tématem slavností byly tentokrát „Rozličné ryby a vodní žoužel." Pro ty, kteří nemají ryby rádi, byly připravené ochutnávky gulášů, ale i pokrmy slovenské či japonské kuchyně. Mezi přítomnými byla spousta těch, kteří nedorazili na litomyšlské slavnosti poprvé. „Jsem zde potřetí. Letos mi nejvíce chutnala líčka na víně. Chtěl jsem koupit i porci své ženě, ale už nebyla. Ochutnal jsem ještě grilovaná žebra, kapří hranolky, hovězí pupek se zelím a knedlíkem," pochlubil se Daniel Novák z Litomyšle.

Vaření z ryb

Vaření z ryb ocenil i prezident slavnostní. „Soutěžní restaurace upravovaly pstruhy z místních sádek. Studenti z kuchařských škol pro změnu pracovali s kaprem. Úroveň jídel jde nahoru," pochválil pokrmy i téma Mistr kuchař Václav Šmerda. Nestor české gastronomie prozradil i návod, jak připravit rybu. „Jednoduchá příloha jako je zelenina, výborná omáčka, ryba a je hotovo," popsal kuchař jednoduchost, která mu občas u jídel chybí.

Kromě stánků s jídlem mohli návštěvníci zhlédnout i doprovodný program. Kulinářské show střídala hudební vystoupení. O vyplnění pauziček mezi nimi se staral moderátor Jan Rosák. Stovky lidí nevyhnal z náměstí ani májový déšť, který narušil gastronomické odpoledne.

Pochlubit se tím nejlepším pokrmem přijeli profesionálové i amatérští kuchaři. Zástupci restaurací vařili o postup do finálového kola na Mezinárodní den kuchařů v Praze. Hlavní surovinou pro ně byl pstruh. Žáci kuchařských škol použili pro změnu kapra.

Vítězná bábovka

Nejvíce zastoupená byla soutěž v pečení bábovek. I když porota ochutnávala několik desítek vzorků, tak tu vítěznou vybrala snadno. Rozhodla tradiční chuť. „Podezírám toho, kdo pekl tuto bábovku, že má originální recept od M. D. Rettigové," prohlásil kuchař Filip Sajler, který je parťákem Ondřeje Slaniny ve známém pořadu Kluci v akci. Je tedy možné, že se recept na nejchutnější tradiční moučník objeví i na televizních obrazovkách.

Vítězka projevila velkou radost. Popsala recept i důvod účasti v soutěži. „Večer jsem si přečetla pozvánku na tuto akci v Deníku a rozhodla jsme se tuto soutěž podpořit. Ráno jsem vstala o půl šesté a podle oka jsem upekla oblíbenou bábovku. Recept je od mojí tety," svěřila se Iva Kubátová. Její recept neobsahuje speciální suroviny. Jen vejce, cukr, tvaroh a mouku. „Peču jen dvě bábovky. Tato byla tvarohová. Za rok bude ořechová. Čím rychleji ji udělám, tím je lepší. Pokud se nesní, tak vydrží týden," prozradila postup i ambice na další rok kuchařka z Chrudimska. Do zrychlené doby patří i rychlé recepty. Hlavně však dobré.

Kdo neholduje sladkému, navštívil soutěžní klání ve vaření kotlíkového guláše. Toho se zúčastnilo čtrnáct týmů z Čech a Slovenska. Nejenže vařili tradiční pokrm, ale starali se o zábavu všech. Jejich stánky a kostýmy byly opravdu nápadité. Potkat tak bylo možné kovboje, apače, dovolenkáře z Rujány, mnichy a černošské domorodce. Našli se tací, kteří ochutnali všechny guláše. „Tento mám podruhé, protože je nejlepší," prohlásil o guláši týmu „Rujana" Martin Edlman z Litomyšle. Vítězství za nejchutnější si však odnesl tým z Moravy, který si říkal Šedí vlci.

Program slavností vyvrcholil v neděli dopoledne obědem pro více než pět set lidí. Studenti a učitelé ze střední odborné školy v Poličce připravili husu s variací knedlíků a zelí.  O tom, že se pečeně povedla, svědčily úsměvy kuchařů a spokojené tváře strávníků.
„Dorazilo více účastníků soutěží. Byla to skvělá oslava Magdaleny Dobromily Rettigové. Před několika dny jsem byl přesvědčen, že to je poslední ročník, co organizuji. Ale když to vidím, tak by bylo škoda to nedělat," dodal organizátor Jan Pikna.