Zatímco někteří pomalu začínají vyklízet své garáže a sklepy už teď, jiní se zbavují přebytečného harampádí, které posílají po hladině řeky pryč. Není tak divu, že po vodě plavou pneumatiky, plastové lahve nebo čerstvě posekaná tráva. Ke svým činům se ale obyvatelé nepřiznají a zaplňují už tak mělké koryto. Ze Svitavy tak na úseku, který protéká Hradcem, po opadnutí vody vystupují kupy odpadků. Místo čistého toku se lidem naskýtá pohled na zelenou stoku plnou řas a plastů. „Při posledním přívalovém dešti stoupla hladina řeky o šedesát centimetrů. V případě, že by pršelo vydatněji, stačilo by třeba jen půl dne a pomalu bychom se chystali na velkou vodu,“ obává se Zdeněk Havelka, jehož dům stojí poblíž řeky. Také si stěžuje na to, že okolní břehy stále nejsou posekané. Tráva je na nich přerostlá.

„Měli ji už dávno posekat. Obec to slíbila a situace se nezměnila. Až stoupne voda, zaplaví všudypřítomné bahno okolí řeky. Když jsme zde měli povodeň, tak největší škodu napáchalo právě bláto. Voda ta vždycky nakonec opadne, ale následky po povodni jsou katastrofické,“ říká Havelka.
Obavy z velké vody zažívají obyvatelé Hradce nad Svitavou s každým větším a vytrvalým deštěm. Když se zrovna nezvedne hladina řeky. Dílo zkázy dokoná voda, která se do obce valí z polí.