Tři sta dvacet kilometrů dlouhá silnice měla spojit Wroclaw a Vídeň. Svitavský okres by zasáhla u Moravské Třebové, odkud měla pokračovat dlouhou brázdou přes Jevíčko, Boskovice až k Brnu. Pokud by Němci dálnici dokončili, šlo by o raritu srovnatelnou s Panamským průplavem.

Dálnice na cizím území by dávala jasně najevo, kdo v Evropě vládne. Proto architekti navrhli i mostní stavby v monumentálním antickém stylu. Výstavbu dálnice zahájili Němci 11. dubna 1939, v roce 1942 práce zastavují. Válka ojedinělé dílo zmařila.

Ve svitavském okrese zůstalo několik pozůstatků po německých dělnících. Mimo jiné ve Vísce u Jevíčka je pohřbeno přes sto čtyřicet ruských zajatců, kteří na dálnici pracovali a zemřeli na epidemii tyfu. V Městečku Trnávka se nacházel další tábor pro dělníky. Dnes je tu pouze jeden původní domek a v areálu sídlí dětský tábor.

V Čechách mnoho dokumentů ke stavbě tzv. Hitlerovy dálnice není. O historii se zajímá Tomáš Janda z Lázní Bohdaneč, který získal množství fotografií z archivů v Německu. Stále hledá pamětníky ve svitavském okrese.