Řada východočeských radnic odmítla přepisovat svou historii a zrušit čestné občanství kontroverzním osobnostem.

Vedení radnic v Lanškrouně či Králíkách se vyjadřuje jasně: V kronikách listy vytrhávat nebudeme, české dějiny nezměníme. Můžeme se maximálně od rozhodnutí našich předchůdců distancovat. „Zastupitelé se usnesli, že čistky dělat nebudeme. Takové jsou prostě naše dějiny,“ uvedl před časem starosta Lanškrouna Martin Košťál.

V nedalekých Králíkách řešili obdobný problém. Říkají mu „kauza Henlein“. Občanské sdružení Patriot CZ tu neúspěšně bojovalo za to, aby bylo čestné občanství odejmuto sudetoněmeckému vůdci Konradu Henleinovi. Dějiny tím ale stejně nezměníme, zněla odpověď radnice.

„Ukazuje to na neschopnost a nezájem veřejnosti vyrovnat se se svou historií,“ míní orlickoústecký aktivista Martin Kadrman, známý například i ze současných diskusí kolem oprav Karlova mostu.

„Po válce se stalo mnoho nacistických kolaborantů členy KSČ i StB a po revoluci se řízení ujala revoluční část tehdejší KSČ. Následky vidíme dodnes. A na radnicích je neochota projevovat politická rozhodnutí, která jsou v případech čestných občanství nacistů a komunistů spíše symbolická. Nevím například o tom, že by v jakémkoli německém městě měl čestné občanství nacista, stejně tak nevím o žádném polském městě, kde by měl čestné občanství komunista, třeba Jaruzelski. Pokud by polská radnice odmítla odejmout mu občanství, občanský odpor by byl tak silný, že by musela odstoupit. V Čechách je situace taková, že lidé ani neví, kdo čestným občanem jejich města je. A to je smutné,“ řekl Kadrman.

Řada historiků je ovšem názoru jiného, omluvy a vyrovnání se s minulostí škrtáním v seznamech uctívaných jmen pokládají za formalismus a pošetilost.

Kdo také figuruje mezi čestnými občany východočeských měst?

LANŠKROUN – Adolf Hitler, J. V. Stalin, Klement Gottwald (ale také Roman Šebrle, Jan Masaryk)
CHRUDIM – J. V. Stalin, Klement Gottwald
KRÁLÍKY – Konrad Henlein, Klement Gottwald