VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historie litomyšlských stanových základen

Litomyšl - V seriálu představujeme táborové základny. První se konala v roce 1957, letos je to už 55 let. Do roku 2003 jich bylo 46.

22.4.2012
SDÍLEJ:

TerchováFoto: archiv Zdeňka Vandase a Miroslava Havrana

Táborníci z Litomyšle vyrazili i do Fatry a za Jánošíkem

Terchová Malá Fatra (1976)

Ono to ovšem nebylo tak, že by se po posledním běhu veškerý materiál přivezl, uskladnil a za rok zase odvezl na místo činu. Všichni organizátoři měli o práci postaráno i v mezidobí. Stany, podsady, konstrukce kuchyně, jídelny a skladů vyžadovaly stálou údržbu.

Bylo nutno vyvětrat, vyčistit a překontrolovat všechny spacáky, případně opravit u nich zipy. Umýt podlážky, všechny dřevěné materiály nebo i vyměnit poškozené díly. Mnohdy poslední dny na základně probíhaly na špatného počasí, bylo pak třeba stany nejprve usušit. Tedy starosti, o nichž neměli účastníci jednotlivých běhů ani tušení, ti přišli vždy k hotovému. Ale co by ne, však si za to zaplatili. Jednalo se o částky ovšem nikterak závratné a s dnešní dobou zcela nesrovnatelné.

V tomto roce se základna vrátila do centra Malé Fatry, pro mnohé do té nejoblíbenější destinace. Terchová je podhorskou obcí s nádherným panoramatem svého pohoří. Písemně je obec doložena od roku 1598. Z Litomyšle se jelo nejprve do Žiliny, pak přes Varín (výhodnost této lokality byla využita o několik let později), Krasňany a dále na Terchovou. Hned za ní následoval Biely Potok, dějiště příštího ročníku.

Teď jsme však v Terchové a můžeme obdivovat sochu místního hrdiny, spravedlivého zbojníka Jánošíka, který prý bohatým bral a chudým dával. Táborníky však více zajímaly přitažlivé turistické trasy. Některé z nich poznali už při minulých základnách v této oblasti, zmiňme se zde o dvou z dalších možností v okolí Vrátné doliny.

Po zelené značce vrch Boboty (1092 m n. m.), dále do rázovité obce Štefanová a po modré zpět do tábora. Nebo při využití lanovky na Snilovské sedlo, načež bylo možno pokračovat po modré na Úplaz (1449 m), k romantickému Šútovskému vodopádu a dolů do odlehlejšího Šútova.

Tady ovšem mohly nastat problémy s dopravou zpátky do tábora. Oni to ale měli mazaní turisté promyšleno. V Šútově byla stanice vlaku, tím do Varína a autobusem „domů“ do Terchové.

Biely Potok Malá Fatra (1977)

Biely Potok je vlastně jen rozptýlenou osadou na opačné straně silnice, než jsou fatranské přírodní krásy. Na podrobné mapě můžeme číst jména usedlostí Krištofíci, Repáni, Hajašovia, Mihovia, Tlacháčovia, Cabadajovia. Nás ale více přitahuje turistická nabídka. A ta je zde opravdu lákavá, Biely Potok je totiž východiskem do Horných a Dolných Dier, na Velký či Malý Rozsutec, na Medziholie. Odolat nelze.

Ta opravdu klasická túra vedla z Bieleho Potoka (720 m) Dierami po modré a posléze červené značce na Velký Rozsutec (1540 m). Odtud na Medziholie (1185 m) a chatu pod Rozsutcom (Ta ovšem potom vyhořela přísaháme, že litomyšlští táborníci na tom žádnou vinu neměli.). A dolů do Vrátné. Kdo chtěl absolvovat za jeden den Rozsutce oba, musel se z toho Velkého vrátit na rozcestí a znovu vyšplhat na Malý Rozsutec (1350 m). Odtud byl vidět tábor jako na dlani, ale znamenalo to dojít tam po zelené značce dosti krkolomným klesáním.

Další možností byla trasa od zmíněné chaty nahoru na majestátní Velký Stoh (1508 m), pak na Poludňový Grúň a známou již lanovkou dolů do Vrátné. Těch nabídek zde bylo „neurekom“ jak by řekli naši bratři Slováci.

Toulat se po vrcholcích Malé Fatry bylo možno tak celý týden a když přálo počasí, byla to celkově paráda. Zajímavé je to, že v místě, kde stála v tomto roce litomyšlská stanová základna, byl později postaven perfektní, ale cenově docela dostupný hotel Diery. Účastníci pětidenního turistického zájezdu, pořádaném v roce 2004 ředitelem školy v Dolním Újezdu Jiřím Lněničkou, by mohli vyprávět.

A mnozí z nich si oživili čtvrt století staré vzpomínky a prošli tytéž trasy. Již avšak nebyli pohříchu zdaleka a kupodivu tak svěží jako kdysi. Jako kdyby se ty hory nějak zvětšily…

KUCHAŘKY Marie Havlíčková a Amálie Doležalová jsou na snímku zachycené ve svém kuchyňském království v roce 1978 na táboře ve Velké Fatře.

Teplá dolina Velká Fatra (1978)

V Malé Fatře bylo krásně, ale dvakrát za sebou to stačilo však se tam ještě vrátíme. Teď se podíváme zase jinam. Zcela nedaleko, do Velké Fatry. Také tam už základna byla, dokonce dvakrát. V letech 1960 a 1967. To bylo ovšem v Suché dolině, teď je to blízko odtud. Těch dolin je ve Velké Fatře povícero například Nižná a Vyšná Malejkova, Lubochnianská, Necpalská, Bystrická, Zelená.

Tahle naše je Teplá. Kam člověk nakročí, všude samá dolina. Ale taky kopečky. Tábor v Teplé dolině protíná žlutá turistická značka a po ní mohl turista vystoupat o nějakých sedm stovek výškových metrů nahoru na hřeben. Rozhlédnout se tak z Tanečnice (1460 m) a pokračovat po zelené na Rakytov (1567 m), také místo dalekého výhledu. A tato barva pak horaly zavede až na známý vrch Borišov v nadmořské výšce 1512 metrů. Pokud tam je v pečlivě udržované schránce dosud zachována vrcholová kniha, bylo by možno tam číst zápis z roku 1978: „Právě jsme přilétli na Borišov kavka a dva havrani“. Tedy upřesňuji: Jednalo se o primáře očního oddělení litomyšlské nemocnice MUDr. Kavku, jinak zaníceného turistu. A jemu v patách byl další tradiční účastník litomyšlské základny Miroslav Havran se svým synem.“

Pan primář Kavka byl samozřejmě váženou osobností, svůj titul však nedával nijak na odiv. Jako dlouholetý předseda Klubu českých turistů Litomyšl byl velmi zdatným sportovcem a o dost mladší kamarády, kteří s ním chtěli horské túry absolvovat, brzy setřásl. Do cíle tak většinou přišel sám a jeho tempu stačil málokdo.

Zmínění dva „havrani“ si toho dne považovali za čest, že nahoru na Borišov dokázali dojít společně. A nebyl to zdaleka jen vrch Borišov, který litomyšlští turisté zdolali. O dalších dominantách Velké Fatry Ploska, Ostredok, Križná jsme zde psali v pokračováních seriálu z let 1960 a 1967 a i tentokrát bylo jejich zdolání samozřejmostí. A pokud některé dny nevyšlo počasí, severně poblíž tábora je město Ružomberok, kde mohli účastníci trávit svůj odpočinkový den. A jižním směrem byla další zajímavost, zejména pro milovníky železnice.

Horská trať Dolná Štubňa-Banská Bystrica, dokončená v roce 1940. Na úseku dlouhém čtyřicet kilometrů je navlečen náhrdelník dvaadvaceti tunelů. Nejdelší z nich, zvaný Harmanecký, byl ve své době bezkonkurenčně nejdelším tunelem v tehdejší Československé republice. Měří čtyři kilometry a 698 metrů.

Ano, nejen vrcholovými rekordy co do nadmořské výšky byl živ účastník letní stanové základny.

ZDENĚK VANDAS

Autor: Redakce

22.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 140 Kč

Mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení Seřizovač tkacích strojů. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: seřizování tkalcovských stavů, POŽADAVKY: manuální zručnost, NABÍZÍME: volné víkendy, podnikové stravování, příspěvek na wellness, dovolená navíc, KONTAKT: telefonicky, e-mailem, osobně. Pracoviště: Hedva, a.s., Na Stráni, č.p. 572, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Jan Hlaváč, +420 461 356 217.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 23 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace REFERENT/KA PROVOZNÍ KANCELÁŘE - REFERENT/KA SUROVIN. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: denní komunikace se zahraničními dodavateli, odpovědnost za včasné objednání jednotlivých surovin a komponentů, správa skladových stavů všech surovin a komponentů, odpovědnost za včasnou dodávku surovin pro výrobu dle výrobních plánů, odpovědnost za optimální skladové množství, koordinace a správa prováděných fyzických inventur, POŽADAVKY: SŠ vzdělání, aktivní znalost AJ podmínkou, zkušenosti z výrobního závodu výhodou, dobrá znalost práce MS Office podmínkou, svědomitost, samostatnost, pečlivost, odolnost vůči stresu, schopnost prosadit se, velmi dobré organizační schopnosti, ochota učit se novým věcem, ŘP sk. B, NABÍZÍME: pružná pracovní doba, 13. mzda, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dopravu dle vzdálenosti až 18 900,-Kč/rok, firemní kantýna, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění 6 000,- Kč/rok, jazykové kurzy, finanční příspěvek k významným životním událostem, podpora volnočasových aktivit, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Rehau automotive, s.r.o. - linhartice, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Petra Švarcová, +420 461 355 342.

Administrativa - Odborní pracovníci v oblasti správy průmyslu a 28 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti správy průmyslu a dopravy Vedoucí technické obsluhy výroby. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: orientaci v oblastech stavebnictví, energetiky, technických plynů, ekologie a odpadového hospodářství, IT, základní znalost německého nebo anglického jazyka, uživatelská znalost práce na PC, organizační a komunikační schopnosti, samostatnost při stanovování a plnění úkolů, časová flexibilita pro případ řešení neočekávaných oprav či havárií, NABÍZÍME: příspěvek na obědy, příspěvek na dopravné, příspěvky na penzijní a životní pojištění, 25 dnů dovolené atd. dle KS, jedná se o zajímavou a perspektivní práci, nabízíme možnost dalšího vzdělávání, dobré platové podmínky, KONTAKT: e-mailem, osobně. Pracoviště: Abner a.s. - moravská třebová, Lanškrounská, č.p. 499, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Marie Ševčíková, +420 774 206 716.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 19 000 Kč

Zámečníci strojů Montážní dělník/zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: sestava dílů dle výkresů, lepení, lisování, barvení štětcem, kontrolní práce - zkoušení, práce je vhodná svým charaktrem i pro ženy, NABÍZÍME: 5 týdnů dovolené, závodní stravování, příspěvek na penzijní připojištění po roce zaměstnání, pracovní smlouva na dobu určitou na jeden rok s možností prodloužení a uzavření pracovního poměru na dobu neurčitou, KONTAKT: telefonicky, e-mailem (v případě zájmu zasílejte životopisy na e-mail adresu: bozena.andrlikova@pos.cz nebo předem telefonicky dohodněte osobní návštěvu). Pracoviště: Poličské strojírny a.s., Bořiny, č.p. 1145, 572 01 Polička. Informace: Božena Andrlíková, +420 461 751 631.


Vozidla se střetla na už tak dost komplikovaném úseku směrem na Brno.

Pětatřicítka opět s komplikacemi

Ilustrační foto

Obviněný z vraždy spáchal i pět loupeží, ukázala DNA

Rozhodčí Pilný je zpět. Okres nebude konečná

Východní Čechy, Trutnov - Pořádně našlapaný příští víkend bude mít Marek Pilný, známý to fotbalový průšvihář z Trutnova. Poprvé od jara 2016, kdy namol jako čtvrtý rozhodčí „zazářil“ při ligovém zápase Příbram vs. Slavia, bude pískat fotbal.

Poprvé v ringu a hned vítězná. Mladá kickboxerka ukázala srdce

Polička – Mladí kickboxeři z klubu Arena Vysočina posbírali cenné medailové úspěchy. V Kadani se konal mezinárodní turnaj v kickboxu za účasti závodníků z Česka, Ukrajiny, Německa a dalších zemí. Týmové barvy hájili Nicol Dvořáková z Litomyšle, Filip Hlouš z Jedlové a Milan Hermon z Poličky.

Na 64 polích: Mladý šachista Švanda nenašel přemožitele

Polička – O minulém víkendu se ve zdejší sokolovně konalo finále krajského přeboru mládeže Pardubického krajského šachového svazu. Akce se konala pod záštitou radního Pardubického kraje Bohumila Bernáška.

VPS Novabrik prošel po penaltách do semifinále!

Polička – Vyšlápli si na ruského soupeře a stanuli v semifinále. Sáloví fotbalisté VPS Novabrik zvládli klíčové vystoupení na Lize mistrů v Praze, které v play off rozhoduje o úspěchu či neúspěchu. V boji o finále na ně v pátek čeká superfavorit ze Saratova. Česká radost je dvojitá, postoupil i Chemcomex.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT