VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historie Ceny města Litomyšle, 9. díl

Litomyšl - Díky Morašickému trojúhelníku se v roce 1974 litomyšlský závod jel jako jeden z finálových závodů mistrovství ČSR.

23.11.2008
SDÍLEJ:

Takhle podobně to vypadalo před startem každé třídy. Poslední pokyny svým „ovečkám“ udílí vrchní traťový komisař a startér Karel Kieslich. Vpravo stojí s fotoaparátem sportovní redaktor Československé televize Luboš Pecháček. S číslem 55 Jiří Famulík. Foto: archiv Jaroslava Jiráčka

Republikový motocyklový svaz získal v podobě Morašického trojúhelníku velice vhodný okruh, na který brzy našli svou cestu i diváci.

1974

Zamlouval se i jezdcům, a tak tento ročník se jel už jako jeden z finálových závodů mistrovství ČSR. Startovala zde tím pádem elita silničních jezdců Čech a Moravy. Podnik byl vypsán pro čtyři kubatury, poprvé se v Morašicích představily i motocykly do 50 ccm. Tuto nejslabší kubaturu vyhrál Bedřich Fendrich, když ujel druhému Antošovi o hodně více než o pověstný parník. Třetí skončil populární Eda Klimek, který uměl dobře sedlat i jiné než silniční stroje.

Fendrich se v tomto roce představil jako král nižších kubatur, pro zlatý věnec vítěze si dojel totiž i ve stopětadvacítkách. Nebylo divu, vždyť Bedřich Fendrich několik týdnů předtím skončil na Velké ceně Československa v Brně na patnáctém místě v padesátkách. A to byl v době, kdy v mezinárodní konkurenci naši jezdci jen paběrkovali, docela úspěch. Ten měl svůj význam i tím, že se jednalo o poslední závod na starém brněnském okruhu, v následujícím roce se tam jelo už na zkrácené trati.

Ale zpět k Morašicím: Na druhém místě tam za Fendrichem dojel Sedláček a až třetí favorizovaný Zbyněk Havrda.

Ve druhé půlce programu přišly na řadu silné kategorie do 250 a 350 ccm. Obě se staly kořistí Bohumila Staši, který se už několik let prosazoval i na mezinárodním fóru. Ve dvěstěpadesátkách skončil na druhé pozici Klátil a třetí Novotný. Také ve třistapadesátkách na Stašu nikdo neměl, takže Bareš z Hořic a Špak z Prahy si spolu rozdali kolo na kolo o druhé a třetí místo. Nakonec si pro stříbrný věnec dojel Bareš a zkušenější Špak se umístil jako třetí v pořadí.

1975

Morašický trojúhelnik opět o něco povýšil: do tohoto ročníku se z předešlých podniků kvalifikovali opravdu ti nejúspěšnější jezdci a tento finálový závod určil mistry republiky. Ti byli po skončení závodu patřičně dekorováni.

Jména mistrů republiky nepřinesla velké překvapení: Bedřich Fendrich, Zbyněk Havrda a dvakrát Bohumil Staša. V pořadí jezdců se tedy opakoval loňský ročník s jednou výjimkou: ve stopětadvacítkách Havrda porazil Fendricha. Podobně jako Fendrich před rokem se tentokrát i Havrda prosadil také na Velké ceně v Brně, když na nové trati dojel ve stopětadvacítkách dokonce na bodovaném desátém místě. A pokud jde o Stašu na morašické trati, ten vyhrál obě své kubatury bez větších problémů. Za rok však zde dostal velkého konkurenta, Petera Baláže jezdce ze Slovenska.

Na tento ročník mám osobní zajímavou vzpomínku, naše dobrá „parta“ ze zákulisí Smetanovy Litomyšle měla totiž u trati pod Morašicemi svůj stánek s občerstvením. Celý závod přenášela Československá televize a komentátorem byl nedávno ještě nejúspěšnější náš závodník všech dob František Šťastný. Byl přítomen už na dopoledním tréninku, projel si pomalu trať na vypůjčeném civilním motocyklu a pak si zašel k našemu kiosku na klobásku.

Postavil se spořádaně do fronty, načež jsem ho pochopitelně chtěl obsloužit přednostně. Lidi by ho samozřejmě pustili dopředu, ale náš tehdejší přísný a nesmlouvavý šéf stánku Slávek (dej mu pámbůh věčnou slávu…) mě však zpražil slovy „Netahej mně sem nějaké svoje kamarády, pro mě je host jako host!“ Když však poznal o koho jde, úplně se chudák rozklepal a skoro koktal „ale to je přece pan Šťastný, samozřejmě, pojďte, co si dáte?“ Populární Franta Šťastný zaplatil čtyři koruny padesát (tehdy), posvačil a dal k dobrému pár anekdot. Odpoledne pak ve svém komentáři při přenosu závodu několikrát vzpomněl staré litomyšlské trati a své účasti na ní.

Morašický trojúhelník se jel ve celkem pětkrát. Zbývají nám tedy poslední dva ročníky a těmi příště celý seriál o závodech Ceny města Litomyšle také uzavřeme.

ZDENĚK VANDAS

23.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Studenti Střední zdravotnické školy Svitavy darovali krev.
25

Studenti darovali krev a ještě byli úspěšní s videem

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

Kraj odkoupí vilku v ulici Kapitána Nálepky

Druholigisté konečně poznali, jak sladce chutná vítězství

Svitavy – Pokračovaly mistrovské soutěže šachových týmů. Čtvrté kolo bylo z pohledu zástupců svitavského regionu poměrně vydařené.

Mistr Evropy je z Areny Vysočina

Polička – Vrcholem letošní sezony pro klub bojových umění Arena Vysočina byly v uplynulých týdnech evropské a republikové šampionáty, na kterých získali jeho reprezentanti řadu cenných medailových úspěchů.

Postaví tělocvičnu a otevřou novou třídu

Janov – Vést děti ke zdravému životu a nechat je sportovat. Tato myšlenka rezonuje nejen mezi pedagogy, ale i lékaři nebo rodiči. V obci na Litomyšlsku se rozhodli jít této myšlence naproti a postavit novou tělocvičnu.

OBRAZEM: Mikuláše přivezla „Rosnička“

Litomyšl - Unikátní lokomotivě 464.202 z roku 1956 dala jméno její zelená barva. V uplynulých dnech vozila děti při mikulášských jízdách na trati Litomyšl – Choceň.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT