Produktový designér, sochař a fotograf Štěpán Jílek zhotovil návrh oltáře pro proboštský a kapitulní chrám Povýšení sv. Kříže v Litomyšli. Minimalistický oltář byl vybrán odbornou porotou z deseti dalších návrhů. V sobotu 10. září v 10 hodin se uskuteční slavnostní posvěcení nového oltáře v rámci programu Dnů evropského dědictví.

Oltář pro chrám v Litomyšli vychází z minimalistického a čistě provedeného návrhu, který odkazuje na základní symbol křesťanství - trojúhelník, tedy symbol Boží trojjedinosti. "Současně má návrh odkazovat a směřovat věřící ke skromnosti a dostává se do určitého dialogu s původně gotickým kostelem. Zvolený materiál dobře zapadá do interiéru chrámu. Vyhnánovský pískovec nabízí velmi jemnou strukturu a ostatkový kámen, pod kterým budou uloženy ostatky svatých, je vytvořen z ušlechtilého alabastru," sdělila Josefína Frýbová z Otevřených ateliérů Praha. Na výrobě oltáře spolupracoval Jílek s restaurátorem a sochařem Pavlem Mrověcem. Po jeho téměř roční práci na oltáři došlo k jeho k umístění v litomyšlském kostele.

Pro Litomyšl je stavba nového pevného oltáře zcela výjimečnou událostí, která se pravděpodobně nebude v dohledné době opakovat.

Štěpán Jílek, je absolventem ateliéru produktového designu brněnské FaVU VUT s roční stáží v sochařském ateliéru na Winchester School Of Art v Anglii. "V roce 2004 vyhrál ocenění Dobrý design v soutěži Vynikající výrobek roku, absolvoval několik rezidenčních pobytů, mezi posledními byla rezidence přes mezinárodní program Freesam na ostrově Pico na Azorských ostrovech. Má za sebou několik sochařských výstav, soutěží a sympozií. Letos vystavoval na sochařském festivalu Umění ve městě, společně se sochařkou Josefínou Jonášovou obsadili druhé místo v otevřené soutěži na sochu Jana Masaryka v Trutnově a zúčastnil se sochařského sympozia Vila Vallila. Od roku 2017 pracuje v sochařském ateliéru Federica Diaze," dodala Frýbová. Štěpán Jílek se kromě designu zabývá také fotografií.