Vedle rodiny se pohřbu zúčastnil prezident Václav Klaus a další politici, například ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, ministr zemědělství Petr Gandalovič, poslanci za Pardubický kraj a samozřejmě také radní Pardubického kraje, europoslanec Oldřich Vlasák či primátor města Pardubic Jaroslav Deml. Nechybělo také jedenáct hejtmané krajů ČR, primátor města Prahy Pavel Bém, přítel premiéra Topolánka Marek Dalík, herec Jiří Krytinář, trenér pardubických hokejistů Miloš Říha či ředitel vydavatelství Deník Karel Tejkl a mnoho dalších zástupců médií. Smutečního obřadu se zúčastnili také zastupitelé Pardubického kraje či představitelé nejrůznějších institucí a měst a obcí Pardubického kraje. Mezi smutečními hosty byli samozřejmě také blízcí kolegové a přátelé Michala Rabase.

V pardubickém krematoriu zazněly v průběhu obřadu smuteční projevy vicehejtmana Pardubického kraje Romana Línka a rodinného přítele Františka Dittricha (vedoucí kanceláře ředitele úřadu).

Roman Línek připomenul hluboký vztah i velikou oporu, které Michal Rabas měl ve své rodině. Rovněž vzpomněl i na práci, kterou společně pro kraj vykonali. „Michal měl ve své duši naději, opíral se o ni a díky ní vzdoroval své těžké nemoci. Mám silnou naději, že mnoho dobrého z Michala Rabase pokračuje. Michale, v našich srdcích a myslích zůstáváš dál. Čest tvé památce,“ pronesl během obřadu Roman Línek.

Na poslední cestě Michala Rabase doprovodily varhanní skladby či Ave Maria, ale také například legendární píseň Yesterday od Beatles. Na obrazovkách nechyběly ani fotografie z rodinného alba.

Přenos obrazu ze smuteční síně krematoria na dvou velkoplošných obrazovkách sledovalo několik stovek lidí, které neodradila ani zima a vytrvalý déšť. Soustrast mnozí z nich vyjadřovali i položením květin a svíček na pietní místo a také zápisem do kondolenčních listin.

Poslední sbohem dali Michalovi spolužáci i přátelé

Smutnou příležitost k setkání měli v sobotu přátelé i kolegové zesnulého hejtmana Michala Rabase. Obřadní síň pardubického krematoria byla zaplněna do posledního místa lidmi i květinami snad ze všech koutů republiky. Stovky lidí přišlo uctít památku hejtmana Pardubického kraje, který prohrál svůj statečný boj se zákeřnou nemocí.

„Přišel jsem se rozloučit se svým spolužákem z gymnázia,“ řekl profesor Univerzity Pardubice Jan Němeček. „Bylo nás ve třídě šest kluků, teď co odešel Michal jsme bohužel už jen čtyři. Hodně nás to zasáhlo. Oceňuji, že to byl krásný obřad, měli jsme trochu obavu, aby se z toho nestala politická show, ale bylo to skutečně důstojné rozloučení,“ uvedl Němeček.

Na hejtmana vzpomněl i majitel knihkupectví v Pasáži svatého Jána Jiří Petr.

„Michal si několik let přál slyšet hudební cédéčko svého otce a tohoto snu se i dočkal. Jsem moc rád, že se k jeho radosti podařilo toto přání splnit a on si jej mohl poslechnout,“ uvedl Petr.

Mezi přáteli Michala Rabase byli i starostové měst a obcí z celého regionu. I oni přišli v sobotu zavzpomínat na památku svého přítele. Málokomu však bylo v ten den do řeci.

„Michal byl kamarád jako jeden z nás. Teď odešel a my mu přejeme, aby se na nás díval a byl rád, že to, co děláme, děláme dobře s vědomím, že on se nás seshora sleduje,“ řekl starosta Zdechovic Robert Chutic.

Michal Rabas v pondělí podlehl v úzkém kruhu rodinném rakovině ve věku 43 let.

Rabas vykonával úřad od voleb v listopadu 2004 do konce roku 2005. Loni v lednu se podrobil operaci. Loni v říjnu se po několikaměsíční přestávce vrátil do úřadu. Jeho stav se však zhoršil a v prosinci se opět musel podrobit léčbě. Po celou dobu jeho nepřítomnosti ho zastupoval Roman Línek. Línek byl od roku 2000 prvním hejtmanem Pardubického kraje a Rabas byl tehdy jeho náměstkem.

Rabasova nástupce ve funkci hejtmana by občanští demokraté měli vybrat na nominační konferenci 28. ledna, kdy se bude rozhodovat o lídrovi pro krajské volby. Lídr kandidátky by se přitom měl na zbývající čas současného volebního období ujmout křesla hejtmana. V pardubické ODS se hovoří o tom, že by úřad hejtmana mohl získat krajský radní Ivo Toman či jeho kolegyně Jana Smetanová. Oba dříve ČTK potvrdili, že budou o funkci usilovat.