Pořadatelem Havířovských slavností je Městské kulturní středisko Havířov (MKS), příspěvková organizace města. Jste schopen říci, jak pořadatel kontroluje, zda provozovatel atrakce, jako je kolotoč, autodrom nebo třeba nafukovací hrad, splňuje všechny bezpečnostní přepisy pro provoz takového zařízení a má doklady o provedení revizí a kontrol?
Chtěl bych v prvé řadě říci, že mě celá událost velmi zasáhla, myslím na zraněné a jejich blízké. Celou událost vnímám jako velké neštěstí, které se nesmí opakovat. Teď si přeji pouze jedinou věc, aby se všichni zranění brzy uzdravili. K vaší otázce řeknu asi tolik, že město ani organizátor nemá k takové kontrole vůbec žádnou pravomoc. Toto oprávnění má Česká obchodní inspekce případně živnostenský úřad, který vydává povolení k provozování živností.

Pád kolotoče v době konání Havířovských slavností přerušil program akce, Havířov, 3. září 2022.
Došlo i na hádky. Slavnosti ukončila nehoda, část návštěvníků neměla pochopení

Takže pořadatel slavností nemá šanci předem zjišťovat, zda jsou atrakce v bezvadném stavu?
Bohužel nemá. Kolotoče a další atrakce, které před areálem Slávie v ty dny fungují, jsou jen doprovodnou akcí Havířovských slavností. MKS to neorganizuje, provozovatelé těchto atrakcí si plochu pronajímají. Odpovědnost je tedy na nich samotných. Je to úplně stejné, jako když si koupíte ve stánku hamburger a po jeho požití se vám udělá špatně. Takovou věc můžete dodatečně hlásit České obchodní inspekci či hygienikům, kteří by stánek měli na základě takového oznámení zkontrolovat. Vy předem nemáte jistotu, že jídlo bude bez problémů.

V médiích se objevily informace, že zmíněná atrakce, na níž se stala v sobotu nehoda, měla údajně technické problémy už v pátek…
Ta informace se zatím nepotvrdila. Vím ale, že policie s tímto zjištěním pracuje a vyzvala veřejnost a případné svědky k poskytnutí videozáznamů, ze kterých by bylo možné zjistit, zda v pátek skutečně k nějakým problémům na tom kolotoči docházelo.

Primátor Havířova Josef Bělica.Primátor Havířova Josef BělicaZdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Vy jste už v sobotu na místě řekl, že lidem bude vráceno vstupné za zrušený sobotní program. Platí to?
Je to všechno zatím v procesu, řešíme spoustu věcí. Ale ano, lidem vstupné za zrušený sobotní program vrátíme. Kdo si o to na Městském kulturním středisku Havířov požádá, dostane peníze zpět.

Na Havířovských slavnostech došlo v sobotu 3. 9. 2022  odpoledne k nehodě kolotoče. Sestry Shanti a Sophie, které byly v době nehody na kolotoči
Sestry nasedly na osudný kolotoč. Mohly jsme dopadnout hůř, vzpomínají

Jak říkáte, šetření příčin sobotní události je v procesu, řeší se spousta dalších záležitostí kolem zrušených slavností. Jisté nicméně je, že několik lidí bylo při nehodě zraněno. Neuvažovali jste o případném odškodnění za způsobené příkoří? Přestože odpovědnost za bezpečnost těch atrakcí je evidentně na straně provozovatele.
Mluvit o nějakém případném odškodnění je předčasné. Jsem přesvědčen, že město nic nezpůsobilo, a věřím, že se policie dopracuje k příčinám té nehody a zjistí se, kdo za ní může. Takže slibovat v tuto chvíli nějaké odškodné mi nepřijde vhodné. Už třeba proto, že by to mohlo vypadat jako, že za nehodu je odpovědné město, potažmo MKS. Ale tak to není, odpovědný je provozovatel té atrakce. My budeme chtít každopádně individuálně mluvit s partnery slavností, stánkaři, kteří zrušením slavností utrpěli škodu. Nevím přesně, jak je to ošetřeno ve smlouvách, ale chceme být seriózní partner a společně tuto záležitost vyřešit.