Ještě na začátku letošního roku to vypadalo, že se po dlouhých letech nezastaví okresní liga v požárním útoku na cvičišti v Rozhraní. Nakonec ale místní hasiči přivítali za příznivého počasí pro sportovní soutěže dvacet družstev mužů, osm družstev žen a bohužel jen jedno družstvo starších pánů nad třicet pět let, oficiálně nazýváno veteráni.

Po kratších poradách se patnáct minut po jedenácté naplno rozjelo soutěžní klání. Hned první pokus se opakoval na žádost „béčka" Širokého Dolu pro opožděné doplnění kádě vodou. Béčko „Širocka" si mnoho nepomohlo, protože v opakovaném pokusu se jim nepodařilo svůj čas ani zdaleka zopakovat. Jinak probíhala soutěž plynule bez větších zádrhelů. Týmy s větším či menším úspěchem zdolávaly specifickou dráhu na cvičišti v Rozhraní, která končí na posledních metrech výběhem proudařů do mírného kopce.

„Zlaté" Jevíčko

Nejlépe si s nástrahami rozhranské trati poradili hasiči z Jevíčka, kteří časem 18,32 vteřin zvítězili a vylepšili si více než o vteřinu svůj nejlepší letošní výkon ve svitavské lize. Druzí skončili sousedi přes kopec, hasiči z Chrastavce, časem 18,59 vteřin a konečně v letošním roce předvedli svoje možnosti a určitě si vylepší v průběžném pořadí nelichotivé pětadvacáté místo. Třetí skončili hasiči ze Širokého Dolu, družstvo A. Soutěž mužů byla vyrovnaná, prvních pět týmů se vtěsnalo do půl vteřiny.

Po krátké přestávce,kterou zkropila drobná dešťová přeháňka, určené ke zkrácení trati pro soutěž žen a veteránů, předvedli svůj pokus veteráni z Hartmanic. Ti startovali jako jediní ve své kategorii. Dosáhli pěkného času 16,23 vteřin, ale určitě i oni by si přáli, aby se měli s kým poměřit.

A poté již začala ta nejhezčí část dne, a to soutěž žen. I křehké dámy dokážou úspěšně krotit vysoký tlak vody v závodních hadicích a vůbec nezaostávají za svými silnějšími kolegy. Po hladkém průběhu zvítězily hasičky z Bohuňova časem 20,04 vteřin. Tím nevědomky pomohly pořadatelům, protože pokud by vyhrála děvčata z Desné, která obsadila druhé místo za 20,41 vteřin, putovní pohár určený pro vítězky soutěže v Rozhraní by za tři vítězství za sebou putoval natrvalo do hasičské zbrojnice v Desné. Pořadatelům v Rozhraní by nezbylo nic jiného než na příští rok koupit nový. Třetí skončily hasičky z Poličky, které ve svém druhém letošním závodě svitavské ligy dosáhly času 20,66 vteřin.

Čtvrté kolo svitavské ligy se v Rozhraní vydařilo a místní dobrovolní hasiči se mohou soustředit na oslavy 115 let, svého sboru , které proběhnou 20. července. Další kolo svitavské ligy přivítaly Hartmanice v sobotu 6. července.

STANISLAV BÁRTA