Související články naleznete ZDE.

Od lednové noci už uplynulo deset měsíců, ale na statečný čin hasičů Martina Hegera a Marka Bulvy se nezapomíná.
V sobotu se v centru hasičského hnutí v Přibyslavi konala slavnost. „Členové sboru dobrovolných hasičů z Budislavi Martin Heger a Marek Bulva převzali medaili Za odvahu a statečnost. Toto ocenění bylo uděleno za zásah ze sedmnáctého ledna, kdy v nelehkých klimatických podmínkách vyjela jednotka z Budislavi do Proseče na pomoc sanitě, která spěchala k dusícímu se chlapci. Sanita přes velké závěje k chlapci nemohla dorazit a bylo potřeba malého pacienta k sanitě donést pěšky,“ uvedl budislavský hasič Štěpán Heger.
Martin Heger se společně s Markem Bulvou vydali v silném větru a sněhové vánici hledat pacienta. Tříletého chlapce našli a v náručí ho donesli přes závěje asi tři kilometry k sanitě s lékařem.

Tříletý chlapec měl akutní zánět průdušnice. „Dítěti oteče průdušnice, nejde mu vytáhnout jazyk a hrozí udušení. Naštěstí byla zima, takže se otok zmírnil. Byla to ale závažná situace a jsme moc rádi, že jsme toho kluka zachránili,“ řekl Štěpán Heger.
Medaili oceněným předal starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richtr. „Mezi dalšími oceněnými byli členové jednotlivých sborů z celé ČR. Poděkování patří oceněným, ale i celé jednotce Sboru dobrovolných hasičů obce Budislav,“ dodal Štěpán Heger.

Dobré vybavení

Sbor dobrovolných hasičů z Budislavi nese označení JPO III. Přesto je ale nepotkáte jen u požárů a drobných událostí. Letos v červenci se zúčastnili rozsáhlé pátrací akce po pohřešovaném muži. Společně s policií prohledávali složitý terén budislavských skal.

Zřejmě jako jediná jednotka své kategorie ve svitavském okrese je navíc ta budislavská vybavená hydraulickou vyprošťovací jednotkou a zdravotnickým batohem. Díky tomu je operační středisko volá rovněž k dopravním nehodám nebo k technické pomoci. „Nacházíme se šestnáct kilometrů od nejbližší profesionální jednotky. Snažím se, aby kluci dokázali poskytnout první pomoc. Díky obci máme také kvalitní vybavení,“ uvedl velitel výjezdové jednotky Martin Heger. Kluci trénují na starých vozech vyprošťování osob nebo slaňují na místní rozhledně.