Tento víkend začíná advent a po čtyři neděle si budeme rozsvěcet vždy jednu svíčku na adventním věnci. Pamatujme, že hořící svíčka je otevřený oheň a jako s takovým by se s ní mělo zacházet. Každý rok dochází během prosincových dní k požárům od hořících svíček, zejména právě těch umístěných na adventních věncích. Důležitý je výběr věnce a svíček. Pokud svíčky doma zapálíte, dbejte na to, abyste nikdy neopustili byt či dům, dokud svíčky nedohoří.

Hasiči každoročně vyjíždějí k požárům adventních věnců. Vyšetřovatelé hasičů varují před adventními věnci s nesprávně nainstalovanými svíčkami. „V loňském roce byly na trhu i svíčky, které místo parafinu obsahovaly chemickou látku, která hořela i s knotem. Tedy místo plamene z knotu hořela celá svíčka. Přirovnat bychom to mohli například k pevnému podpalovači,“ upozorňuje vyšetřovatel Daniel Norek, DiS. z HZS Pardubického kraje. Některé věnce jsou určeny pouze k dekoraci a tudíž bychom na ně neměli již umísťovat svíčky a následně je zapalovat.

Blíží se i nejkrásnější svátky v roce a naše domovy si zdobíme různými svíčkami, nejen těmi, které jsou na adventním věnci. Je nutné si uvědomit, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by svíčka měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem – často je to například chvojí adventního věnce. Svíčky umísťujeme v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedáváme k oknům do průvanu, blízko záclon, v těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku nebo skříň, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.

Vendula Horáková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje