Co ukázalo? To, co by mohly větší sporty stávající se komerčním molochem jen závidět. Především pohodovou atmosféru a lidskou stránku vrcholového sportu.

Například hokejistům i fotbalistům se odmala vštěpuje, že sice musí respektovat soupeře, jenže praxe je jiná. Urážky, potyčky, někdy i nenávist k protivníkovi. Nemluvě o velkých profesionálních klubech, kde se točí obrovské peníze. Požární sport ve Svitavách ukázal jinou tvář. Soudržnost, přátelství, vášeň po vítězství, ale ne za každou cenu.

„Je to vcelku zákonité. Hasiči musejí spoléhat jeden na druhého. Pěstujeme to v dětech odmala. Od těch tříletých, kterých nám přibývá, až po sedmapadesát tisíc mladých hasičů do osmnácti let, kteří se připravují na to, aby se jednoho dne stali členy jednotek. Mají rádi pohyb a sport. To z nich dělá kamarády a přátelé," říká Karel Richter, starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Mistrovství světa mladých hasičů naznačilo, že menší sporty působí jako rodina, že sport ještě není na všech úrovních zkažený a prolezlý skandály. A také dokonale odhalil to, že teze o dnešní drzé a neuctivé mládeži nejsou globální pravdou.

„Hasič pomůže hasiči všude na světě. Jsme lidé velkého srdce. Chodíme pomáhat," připomíná Karel Richter, na čem hasičská obec staví.

Vedoucí a trenéři vedou děti k pokoře a respektu celoroční prací i vštěpováním základních morálních principů. A snad není ani tak nutné u hasičů připomínat, že to přesně tak u nich chodí. „Máme dohromady až tisíc vedoucích. Připravit tréninky a náplň práce tak, aby to mladé bavilo, je hodně náročné. Dáváme tomu náboj. Děti mohou potom doma přemýšlet o tom, co vlastně dělají u hasičů a co je důležité v jejich práci," líčí výchovu mladých talentů Karel Richter.

Právě proto se možná svitavský šampionát vyznačoval tak rodinnou atmosférou a super výkony. „Jinak to ani neumíme," usmívá se Karel Richter. Pokud půjdou touto cestou, snad přivábí i důležité sponzory a televizní štáby, které kývnou na způsob, kterým pracují. Vždyť na světovém šampionátu natáčela úspěchy Čechů i televize a odvysílala je ve večerních Brankách, bodech, vteřinách.

„Pevně věřím, že ta krátká reportáž nám může výrazně pomoct. Vždyť sdružujeme na osmdesát tisíc závodníků. Který sportovní svaz, vyjma fotbalistů a hokejistů, to tak má?" poukazuje Karel Richter ještě na jiný fakt a tou je široká členská základna a tradice požárního sportu v tuzemsku.

Přitom se hasiči dříve těžko probíjeli na televizní obrazovky. Richter věří, že usilovná práce na domácím mistrovství to pomůže změnit.

„Pevně věříme, že se nám povede konečně dostat nahoru mezi populárnější sporty. Největší propagací jsou výsledky naší práce. Ve Svitavách jsme získali spoustu medailí. Jen nám trochu odešlo štěstí u dorostenců. Jinak můžeme být spokojení," pochvaluje si starosta hasičů.

Zkrátka peníze nejsou všechno. Dobře to ví i Karel Richter. „Máme zhruba dvacet pět milionů státní dotace. Podívejme se na to, že jiné sportovní svazy dostávají daleko více a jaké jsou za nimi výsledky," uzavírá.

(bs)