Cestáři jezdili nepřetržitě s radlicemi a pluhy a solili silnice. Odklízení sněhu stíhali. Všechny silnice byly průjezdné. „Komunikace jsou v celém okrese sjízdné a protažené. Lidé se dostanou do všech obcí,“ sdělila Magdalena Navrátilová, mluvčí Pardubického kraje. Se zbytky rozbředlého sněhu ovšem musejí řidiči počítat na komunikacích první třídy. Na ostatních leží vrstva ujetého sněhu.

Policisté neřešili od pátku do nedělního odpoledne žádnou nehodu. Plné ruce práce měli hasiči. „Problémy způsobili hlavně řidiči kamionů. V sobotu před šestou hodinou ráno jsme vytahovali zapadlý kamion u Křenova. Šofér kamionu uvízl také v Moravské Třebové u průmyslové zóny. Zřejmě největší potíže jsme zaznamenali na březovském kopci. Přibližně o půl druhé v noci tady několik kamionů nemohlo vyjet kopec. Stejný problém tu měl již v pátek večer řidič nákladního automobilu. U Opatovce jsme také v pátek v noci vytahovali z příkopu osobní automobil,“ sdělila operační důstojnice Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. Drobné problémy se sjízdností nastaly v sobotu ráno také na komunikaci z České Třebové do Litomyšle. Podle hasičů nastal klid kolem sedmé hodiny ráno. Někde přestalo sněžit, což ulehčilo práci především silničářům. V neděli se ale přidala další komplikace. Tíhu sněhu nevydržely větve stromů. Hasiči likvidovali vyvrácené stromy na silnici na Moravskotřebovsku mezi obcemi Linhartice a Radkov.

V neděli odpoledne začalo ve svitavském okrese opět sněžit. Teploty se pohybovaly mírně pod nulou, někde se dokonce vyhouply nad bod mrazu. Na Poličsku a Svitavsku se místy tvořila na silnicích ledovka. „Problém může nastat nejen s popadanými stromy, ale také s rovnými střechami. Pod tíhou mokrého sněhu může dojít k jejich destrukci,“ uvedla Magdalena Navrátilová, mluvčí Pardubického kraje. Zvýšený počet pacientů zaznamenali v kraji také lékaři. Přibylo zranění nohou a rukou. Někteří lidé utrpěli při pádu také otřes mozku. Silničáři, hasiči a policisté neustále drží pohotovost. Cestáři jsou od pátku nepřetržitě v terénu.

Jak vypadá zima u vás? Posílejte fotografii a tvořte aktuální zpravodajství s námi.

Kontakt: svitavsky@denik.cz